Na koniec października
Turcja- Chiny- Islandia - Polska- Kosmos.
Dzisiaj podróżujemy bez biletu na trasie Turcja- Chiny- Islandia - Polska- Kosmos.
Zacznijmy od Kosmosu. W końcu doczekaliśmy ostatecznego odliczania przed otwarciem Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Od wielu lat Polskie Radio organizuje Piknik Naukowy. Naturalnym etapem rozwoju tej inicjatywny jest powstanie miejsca, w którym przez cały rok będzie można podglądać przyszłość, poznawać wszelkie aspekty życia na ziemi, radować się pracą największych naukowców podaną w sposób przystępny a często bardzo zabawny! O samym Centrum mówią następujące określenia : królestwo eksperymentów, raj dla ciekawych swiata, przygoda i świetna zabawa, miejsce magnetyczne...Resztę trzeba sprawdzić na własne oczy!
Centrum Nauki Kopernik zostanie otwarte 5 listopada 2010 roku. Wtedy odbędzie się premiera otwierającego Centrum widowiska WIELKI WYBUCH w reżyserii Saskii Boddeke i Petera Greenawaya, po którym otworzymy dla publiczności nasz budynek i wystawy. WIELKI WYBUCH zostanie pokazany także 6 i 7 listopada; w te dni będzie można także zwiedzać Centrum.
Islandia przyjdzie do nas :) reprezentowana przez Ragnara Kjartanssona.
To wyjątkowa postać na międzynarodowej scenie artystycznej. W swojej sztuce używa zarówno malarstwa, rysunku jak i gry na gitarze, śpiewu, instalacji czy wideoinstalacji. Kluczowy dla Kjartanssona jest performatywny charakter jego działań. Podobnie jak artyści lat 70. XX wieku, rozgrywa swoje prace na granicy własnej fizycznej wytrzymałości, jednak czyni to w pozbawiony drastyczności sposób. Mówiąc kolokwialnie, nie podcina sobie na scenie żył, lecz... śpiewa do utraty tchu, prowokując przy tym analogiczny stopień napięcia wśród publiczności. Specyfikę sztuki Kjartanssona łatwo skojarzyć z nordycką tradycją kulturową, upatrując w nim współczesne ucieleśnienie północnej melancholii, wikinga-trubadura, opiewającego piękno i grozę istnienia.
Wystawa artysty otwiera się dzisiaj w warszawskiej galerii Raster i potrwa do 13 listopada! Ragnar będzie naszym gościem, towarzyszyć mu będzie Paulina Wrocławska z Rastra.
http://raster.art.pl/galeria/wystawy/2010/ragnar/ragnar_kjartansson.htm
Michał Nogaś i Paweł Sołtys spędzili ostatnie dni w Szanghaju obserwując ostatnie dni trwania wystawy Expo 2010. Spotkali tam - między innymi- Novikę i Agima. Opowiemy raz jeszcze o zderzeniu kultur i wrażeniach z tej gigantycznej imprezy...
Agnieszka Obszańska z grupą polskich artystów odbyła podróż do/po Turcji.
O wrażeniach opowie osobiście. Do udziału w "My City" zaproszonych zostało pięciu artystów z Europy, z których każdy pracuje nad projektem site-specific w innym tureckim mieście. Joanna Rajkowska zbadała złożone związki tradycji i nowoczesności w Konyi w Anatolii.
W tym celu arty stka wykorzystała tekst Waltera Benjamina "Zadanie tłumacza" w przekładzie na język osmańsko-turecki (uż ywany w Turcji przed wprowadzeniem alfabetu łacińskiego).
A w CSW w Toruniu Melancholia sprzeciwu - kolejna, trzecia już prezentacja zagranicznej kolekcji w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, po zbiorach Thyssen-Bornemisza Art Contemporary i Daros Latinamerica. Muzeum Sztuki Współczesnej (M HKA) powstało w Antwerpii w 80. latach XX wieku. Toruńska prezentacja przygotowana przez kuratorów CSW bazuje na części kolekcji gromadzącej sztukę z państw bloku postsowieckiego, której Muzeum poświęciło odrębny projekt.
Wystawę Melancholia sprzeciwu. Prace z kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Antwerpii można postrzegać jako próbę oddania głosu różnorodnym osobistym mitologiom. Prezentuje ona kilkanaście prac artystów, którzy objęci zostali zabiegiem orkiestracji stawiającej jednak raczej na indywidualną ekspresję, niż narzucony odgórnie porządek.
Poczytamy. Wydawnictwo "Słowo, obraz, terytoria" prezentuje nową, naukową publikację poświęconą muzyce nowoczesnej - "Kultura dźwięku. Teksty o muzyce nowoczesnej". Najbardziej wyczerpujący zbiór tekstów źródłowych, manifestów i komentarzy na temat muzyki XX wieku. Jego autorami są wybitni filozofowie, muzykolodzy, socjologowie, kompozytorzy i pisarze, którzy omawiając najistotniejsze zjawiska we współczesnej muzyce, przyglądają się również głównym problemom współczesnego świata. O książce opowiada Michał Libera.
A za tydzień podglądamy WIELKI WYBUCH od kuchni- bedziemy nadawać z Centrum Nauki Kopernik!
Szydłowska, Obszańska, Nogaś.