Sekrety mnemotechniki: Jedynka to ołówek, dwójka łabędź

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sekrety mnemotechniki: Jedynka to ołówek, dwójka łabędź
Foto: fot. SXC

Czy w kilka minut można zapamiętać 40 flag lub 90 liczb? Dla uczestników Otwartych Mistrzostw Polski w Zapamiętywaniu to nie problem.

Posłuchaj

Reportaż Patrycji Gruszyńskiej-Ruman.
+
Dodaj do playlisty
+

Węzełek na chustce? Bezustanne powtarzanie? To tylko niektóre z tradycyjnych sposobów na zapamiętywanie. Niestety zazwyczaj są one mało skuteczne. Jak więc skutecznie pamiętać o wizycie u dentysty za trzy tygodnie, o spotkaniu z przyjaciółką czy godzinie premiery nowego serialu? Ci, którzy wzięli udział w Otwartych Mistrzostwach Polski w Zapamiętywaniu nie mają z tym problemu. Pomaga im w tym mnemotechnika.

Liczby i symbole

Tomasz Wachowiak, właściciel i dyrektor Szkoły Pamięci SPW, mówi o polskich rekordach w zapamiętywaniu. 12-letni Maksymilian Wujakowski zapamiętał dwieście rzutów kostką do gry, z tak zwaną wielokrotnością. 

Mnemotechnika polega na tworzeniu pewnego, wyjątkowego kodu. Na jego podstawie tworzy się symbole. - Liczby zamienia się na litery, a litery zamienia się słowa, które nie są już na naszego umysłu abstrakcją – tłumaczy Tomasz Wachowiak.

Jedną z bardziej znanych metod zapamiętywania jest porządkowanie pamięci. Daną cyfrę zamienia się na coś, co jest dobrze znane. - Jedynkę możemy zastąpić ołówkiem albo literą "j". Dwójkę możemy zamienić na łabędzia – mówi Katarzyna Kowalik, trener rozwoju osobistego w Łodzi.

O innych metodach ćwiczenia pamięci oraz nietypowych sposobach zapamiętywania listy zakupów w reportażu Patrycji Gruszyńskiej-Ruman.

Reportaży można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 18.15. 

 

''

rk

Polecane