11. MFF Nowe Horyzonty

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
11. MFF Nowe Horyzonty

11. MFF Nowe Horyzonty odbędzie się we Wrocławiu w dniach 21―31 lipca 2011. Zostanie pokazanych około 430 filmów z ponad 50 krajów. 250 filmów będzie miało swoje polskie premiery.

Nowe Horyzonty to największy festiwal fi lmowy w Polsce. W ubiegłym roku festiwalowe projekcje zobaczyło 120 tysięcy widzów.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty od 11 lat konsekwentnie prezentuje niekonwencjonalne kino autorskie, poszukujące nowego języka i świeżej formy, przekraczające kulturowe i społeczne tabu. Festiwal odkrywa nowe horyzonty także w obszarze innych dziedzin sztuki: pokazom fi lmowym towarzyszą wystawy, koncerty i instalacje.

Festiwal otworzy nagrodzone Złotym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie "Rozstanie" Ashgara Farhadiego. Drugim filmem, który zostanie pokazany w dniu otwarcia będzie nagrodzony Grand Prix tegorocznego festiwalu w Cannes "Pewnego razu w Anatolii" autorstwa Turka Nuri Bilge Ceylana, gościa i bohatera retrospektywy podczas 10. edycji ENH.

Filmem zamknięcia festiwalu będzie najnowsze dzieło mistrza światowego kina Pedro Almodóvara "Skóra, w której żyję".

Najważniejszą, najbardziej emocjonującą częścią festiwalu jak zwykle będą jego konkursy.

1. Międzynarodowy Konkurs NOWE HORYZONTY - to wybór 14 premierowych, osobistych, często prowokacyjnych filmów z całego świata.

2. Pełnometrażowe, kreacyjne dokumenty będą ubiegały się o laury w Międzynarodowym Konkursie Filmów o Sztuce.

3. W Konkursie Nowe Filmy Polskie pokazanych zostanie kilkanaście pełnometrażowych fabuł, które trafiły w ostatnich miesiącach na ekrany kin lub będą miały we Wrocławiu polską premierę.

3. Konkurs POLSKIE FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE

4. Konkurs EUROPEJSKIE DEBIUTY KRÓTKOMETRAŻOWE

 

W programie festiwalu znajdą się ponadto stałe sekcje:

1. Panorama - dzieła mistrzów i odkrycia, fi lmy nagradzane na wielkich i małych festiwalach

2. Dokumenty / eseje - autorskie wizje rzeczywistości, klasyczne i niekonwencjonalne
dokumenty

oraz szczególne:

1. Czerwone westerny - to przegląd filmów z Rosji radzieckiej i państw dawnego bloku wschodniego z lat 1920 - 1980, które spełniają gatunkowe kryteria westernu.

2. Za różową kurtyną - wywrotowy i egzotyczny, japoński nurt pinku eiga.

3. Nocne szaleństwo - 'Round Midnight - autorski przegląd fi lmów undergroundowych, produkcji klasy B, sztandarowych przykładów fi lmowego campu, które uzyskały status dzieł
kultowych dzięki specjalnym nocnym pokazom.

Tegoroczny festiwal upłynie pod znakiem kinematografi i norweskiej. W ramach projektu Norwegia bez granic odbędzie się m.in. przegląd najnowszego kina norweskiego.

Tegoroczne RETROSPEKTYWY będą należeć do: Andrzeja Munka, Terry Gilliam, Mariusza Wilczyńskiego, Bruno Dumonta, Jacka Smitha, Wernera Neckesa i Anji Breien.

Jak co roku nie zabraknie wydarzeń towarzyszących przeglądom filmowym.

Organizatorzy zapraszają na wystawy, panele, warsztaty, dyskusje, lekcje kina oraz do zapoznania się z wydanymi na tą okazję książkami. I nie zapominamy o muzyce! Wspomnijmy tylko takie miana jak: Grinderman, Biosphere, Paula i Karol, Baaba, Natalia Przybysz, Kickbeat.

Szczegółowy program 11. MFF Nowe Horyzonty dostępny jest na stronie www.nowehoryzonty.pl lub w załączonej broszurze ------>

 

Polecane