Sudan Południowy - najmłodsze państwo świata

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sudan Południowy - najmłodsze państwo świata
Sudan Południowy, obchody ogłoszenia niepodległości. Skwer Johna Garanga, Juba, 9 lipca 2011Foto: PAP/EPA/GIORGOS MOUTAFIS

Krzysztof Śliwiński (były ambasador Polski w RPA i Maroku): Sudan potrzebuje pomocy zewnętrznej. Miejmy nadzieję, że Chińczycy i Stany Zjednoczone będą ścigały się w udzieleniu wsparcia.

Posłuchaj

Najmłodsze państwo świata - Trzy strony świata - 12 lipca 2011
+
Dodaj do playlisty
+

9 lipca 2011 na mapie świata pojawi się nowy kraj - Republika Południowego Sudanu, ze stolicą w Dżubie. Oderwanie się południa od Sudanu to efekt styczniowego referendum, w którym za niepodległością opowiedziało się 99 procent mieszkańców południa. Nowy kraj będzie jednym z najbiedniejszych na świecie. Według szacunków ONZ 90 procent mieszkańców południa żyje w ubóstwie, a 92 procent kobiet nie umie czytać ani pisać. Jedno na siedmioro dzieci umiera przed osiągnięciem piątego roku życia.

Krzysztof Śliwiński były ambasador Polski w RPA i Maroku przyznaje, że w Sudanie bardzo dużo spraw wymaga uporządkowania. Dodaje jednak, że z optymizmem patrzy na przyszłość tego kraju, gdyż wiele państw chce udzielić mu pomocy.

Zaznacza, że obecnie największymi inwestorami w Sudanie Południowym są Chiny, które kilka miesięcy temu zaproponowały wybudowanie rurociągu do Mombasy w Kenii. Pomocy chcą też udzielić Stany Zjednoczone. – Na terenie południa znajdują się cenne zasoby ropy, która stanowi 95 % dochodów rządu. Miejmy nadzieję, że Amerykanie zaczną ścigać się z Chińczykami w udzieleniu pomocy Sudanowi, równocześnie będą chcieli prowadzić w tym kraju swoje interesy - dodaje.

Krzysztof Śliwiński przypomina, że zarówno północ jak i południe kraju były bardzo  wyczerpane wojną.  – Ten wątek przewija się to wystąpieniach Omara al-Baszira (przyp. red. prezydent Sudanu) jak i  Salva Kiir Mayardit (przyp. red. prezydenta Sudanu Południowego). W Sudanie Południowym śmierć poniosło półtora miliona ludzi, na północy kraju pół miliona – wyjaśnia. Dodaje, że słabość, a nie dobre serce zmusiły Omara al-Baszira do zaprzestania walk.

Zdaniem gościa "Trzech stron świata" ważną rolę w uzyskaniu niepodległości przez Sudan Południowy spełnił Kościół katolicki.

Posłuchaj hymnu Sudanu Południowego:

"Trzech stron świata" można słuchać w poniedziałki i środy o 16.45.

(mz, iar)

Polecane