Nowe Horyzonty: To będzie inny festiwal
2011-06-30, 21:06 | aktualizacja 2011-06-30, 21:06
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty w tym roku wkracza w nową dekadę. Organizatorzy zapowiadają, że 11. edycja będzie znacznie różniła się od poprzednich odsłon.
Posłuchaj
Dotychczasowy Międzynarodowy Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty zmienia w tym roku nazwę. Od 11. edycji będzie to Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty. Zdaniem Jana Naszewskiego, zajmującego się promocją zagraniczną festiwalu, uczestnicy wrocławskiej imprezy będą potrzebowali kilku lat, by przyzwyczaić się do nowej nazwy. Wyjaśnia, że festiwal zmienił nazwę w związku ze zmianą nazwy głównego sponsoru festiwalu.
Co nowego na Nowych Horyzontach?
Ewa Szabłowska, kuratorka filmów o sztuce zapowiada, że jedenasta edycja festiwalu będzie znacznie różniła się od poprzednich. - Odchodzimy od filmów nowohoryzontowych. W zamian proponujemy przeglądy japońskiego kina różowego (przyp. red. filmy o zabarwieniu erotycznym), i czerwonych westernów (przyp. red. przegląd filmów z Rosji radzieckiej i państw dawnego bloku wschodniego z lat 1920-1980, które spełniają gatunkowe kryteria westernu).
Więcej o kinie erotycznym z Japonii dowiesz się klikając TU.
W tym roku w programie znalazło się blisko 430 filmów z ponad 50 krajów. Roman Gutek poleca szczególnie filmy otwarcia i zamknięcia.
Festiwal otworzy nagrodzone Złotym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie "Rozstanie" Ashgara Farhadiego (reżyser "Co wiesz o Elly?"). Zdaniem Romana Gutka jest to film znacznie odbiegający od stylistyki, do jakiej przyzwyczaiło nas kino irańskie. Potwierdza też jak bardzo zmienia się tamtejsza kinematografia. "Rozstanie" jest intymnym dramatem rodzinnym w zaskakujący sposób portretującym współczesne społeczeństwo irańskie.
Zobacz zwiastun filmu:
W dniu otwarcia festiwalu zobaczymy także zdobywcę Grand Prix tegorocznego festiwalu w Cannes - film "Pewnego razu w Anatolii" w reżyserii Nuri Bilge Ceylana. Jest to powolna, ponad dwugodzinna opowieść policyjna prosto z tureckich stepów Anatolii, o nocnym poszukiwaniu zaginionego ciała ofiary.
Zobacz zwiastun filmu:
Zamknięcie festiwalu zapowiada się równie efektownie. Pokazany zostanie najnowszy obraz Pedro Almodóvara "Skóra, w której żyję". Film powstał na podstawie powieści "Tarantula" Thierry'ego Jonqueta. Książka opowiada o chirurgu plastycznym, który więzi w swoim mieszkaniu piękną Ewę. Kim jest tajemnicza kobieta? Jakie stosunki łączą ją z lekarzem? Prawda okaże się bardziej szokująca niż najśmielsze przypuszczenia. Jedną z głównych ról zagrał w filmie Antonio Banderas.
Więcej o filmie dowiesz się TU.
Wydarzeniem Nowych Horyzontów będzie też polska premiera pokazywanego na festiwalu w Berlinie najnowszego, zrealizowanego w technice 3D, filmu Wima Wendersa "Pina". Obraz jest hołdem złożonym przez reżysera Pinie Bausch - niemieckiej tancerce i choreografce, reformatorce tańca współczesnego.
Zobacz zwiastun filmu:
We Wrocławiu będzie można podziwiać także wystawy oraz retrospektywy mistrzów, podczas których zobaczymy filmy m.in. Terry'ego Gilliama, Andrzeja Munka, Mariusza Wilczyńskiego, Bruno Dumonta i Jacka Smitha.
Więcej informacji na temat festiwalowych wydarzeń znajduje się już na stronie festiwalu (www.nowehoryzonty.pl).
Goście "Klubu Trójki" wyjaśniają, że Nowe Horyzonty są festiwalem, który na przestrzeni dziesięciu lat pozyskał stałych uczestników. Zachęcają jednak wszystkich do odwiedzenia Wrocławia, bo jak przekonują niektóre filmy można będzie zobaczyć tylko na Nowych Horyzontach.
- Obok seansów równie ważne są spotkania z aktorami i reżyserami - wyjaśnia Ewa Szabłowska. Dodaje, że panele dyskusyjne pozwalają na wymianę myśli i spostrzeżeń na temat filmów. Tego nigdy nie zapewni nam ogladanie filmów w samotności - dodaje.
11. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty we Wrocławiu potrwa od 21 do 31 lipca 2011. Trójka jest jego patronem medialnym.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty we Wrocławiu to największy festiwal filmowy w Polsce, uznawany za najważniejsze filmowe wydarzenie w centralnej Europie. Pierwszy festiwal odbył się w 2001 roku w Sanoku, w latach 2002-2005 odbywał się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Od 2006 roku impreza odbywa się we Wrocławiu.
Gośćmi "Klubu Trójki" byli:
Ewa Szabłowska, kuratorka filmów o sztuce, Magdalena Sztorc z działu programowego, Jan Naszewski zajmujący się promocją zagraniczną. Telefonicznie połączyliśmy się także z Romanem Gutkiem.
Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po 21. Zapraszamy!