Prezydencja pod znakiem kultury

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Prezydencja pod znakiem kultury
Foto: fot. Flickr/rockcohen

Polska prezydencja rozpoczyna się już za kilkadziesiąt godzin, czyli przygotowania na finiszu. O Programie Kulturalnym Polskiej Prezydencji w "Klubie Trójki" opowiadają goście Barbary Marcinik.

Posłuchaj

Klub Trójki o Programie Kulturalnym Polskiej Prezydencji. Trójka, 27 czerwca 2011.
+
Dodaj do playlisty
+

O wydarzeniach, jakie czekają nas w ciągu najbliższych miesięcy opowiadali w Trójce: Joanna Kiliszek, wicedyrektor Instytutu Adama Mickiewicza (IAM) i Michał Merczyński, dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NINA).

Obu instytutom powierzono ważne zadanie. Instytut Adam Mickiewicza odpowiedzialny jest za program zagraniczny, Narodowy Instytut Audiowizualny koordynuje działania w Polsce.

- Zawsze zależymy od pewnego kontekstu nie tylko politycznego, ale i historycznego, geograficznego. Natomiast polska kultura jest tak wspaniałym produktem, że nie ma wątpliwości, że nasze instytucje, w każdym przypadku, pracują z najciekawszymi artystami - powiedziała Joanna Kaliszek.
 

Ponieważ 2011 rok to Rok Czesława Miłosza, z tej okazji Instytut Adama Mickiewicza i Narodowy Instytut Audiowizualny włączają twórczość noblisty w kulturalny program prezydencji.

- Przygotowaliśmy zestawy kilkunastu, czasami kilkudziesięciu wierszy czytanych przez znanych aktorów w formie audiobooków. W Brukseli, Berlinie, Paryżu, Londynie, Madrycie, a poza Unią: w Moskwie, Kijowie, Mińsku, Tokio i Pekinie będziemy prezentować twórczość Czesława Miłosza. Dla nas było bardzo istotne przypomnienie jego poezji - mówi Joanna Kiliszek. - Audiobooki będą dołączane do wszystkich ważniejszych czasopism literackich wychodzących w danych krajach.


Na stronie internetowej Narodowego Instytutu Audiowizualnego, w wigilię prezydencji, będzie można obejrzeć transmisjęi z otwarcia Międzynarodowego Centrum Dialogu im. Czesława Miłosza w Krasnogrudzie, miejscu związanym z rodziną noblisty.

Wyjątkowym punktem kulturalnej prezydencji będą prawykonania w trakcie festiwalu Sacrum Profanum (we wrześniu 2011) utworów do tekstów Czesława Miłosza. Muzykę napisali do nich m.in. Paweł Mykietyna, Paweł Szymański, Aleksandra Gryka. Będzie można je śledzić także na stronach internetowych.

 

Posłuchaj dźwięku "Klub Trójki o Programie Kulturalnym Polskiej Prezydencji. Trójka 27 czerwca 2011".

 

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po 21.00. Zapraszamy.

Polecane