Uchodźcy - bohaterowie nie tylko jednego dnia
2011-06-20, 13:06 | aktualizacja 2011-06-20, 13:06
- W Europie jest tyle krajów, które mogą przyjąć pewne grupy uchodźców, że należałoby się nad tym zastanowić - w Międzynarodowym Dniu Uchodźcy ich sytuację komentuje Agnieszka Kunicka, dyrektor Centrum Pomocy Uchodźcom i Repatriantom PAH.
Posłuchaj
Paradoksalnie - na czele krajów przyjmujących uchodźców znajdują się biedne kraje azjatyckie: w Pakistanie schronienie znalazło 1 900 tysięcy osób, w Iranie - 1 100 tysięcy, a w Syrii 1 milion. - W porównaniu z Europą i Polską to są gigantyczne różnice - mówi Agnieszka Kunicka, dyrektor Centrum Pomocy Uchodźcom i Repatriantom PAH.
- Zwykle jest tak, że największą liczbę uchodźców przyjmują kraje sąsiednie, niezależnie od tego jak bogate lub biedne są. Nie mają wyjścia - wyjaśnia w Trójce.
Przykładem mogą być Indie, gdzie schronienie znalazło bardzo wielu uchodźców z Tybetu, Birmy, Sri Lanki, albo Tunezja i Egipt, które przyjęły setki tysięcy uciekinierów z Libii. - Na Lampedusę dotarł niewielki ułamek uchodźców z Afryki, tymczasem w Europie to właśnie włoskiej wyspie media poświęciły dużo uwagi.
Zdaniem gościa "Trzech stron świata" Europa mogłaby okazać większą wrażliwości na problem. - W Europie jest tyle krajów, które mogą przyjąć pewne grupy uchodźców, że należałoby się nad tym zastanowić - powiedziała w rozmowie z Damianem Kwiekiem.
Agnieszka Kunicka za właściwe uznała zaproszenie do Polski szesnastu osób przebywających w obozie w Tunezji przez ministra Radosława Sikorskiego. - Nie jest to dużo, ale to dobry moment do rozpoczęcia dyskusji nad przystapieniem do dyskusji nad programem przesiedleń - stwierdziła.
ONZ podaje, iż tylko w ubiegłym roku na całym świecie ze swoich domów musiało uciec około 36 milionów osób. Największą liczbę stanowią uchodźcy z Afganistanu, stanowią oni aż 30 proc. ogółu.
W związku ze Światowym Dniem Uchodźcy, który obchodzimy 20 czerwca (w Polsce po raz 17.), w kilku miastach Polski trwa Refugee Review - przegląd fimów poświęconych tej tematyce. - My w swoim spocie pokazujemy, że historie uchodźców są jak różne gatunki kina, czyli w różny sposób mogą się potoczyć, nawet w nowym kraju może być trudno - zaznacza Agnieszka Kunicka i zaprasza do kin. Szczegółowy program na stronie PAH.
Aby usłyszeć jak wyglądają starania o status uchodźcy, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj".
Zapraszamy także do obejrzenia spotu na Światowy Dzień Uchodźcy 2011.
Audycji "Trzy strony świata" można słuchać w każdy poniedziałek i środę o godz. 16.45. Zapraszamy.
(asz)