Marszałek Polski Marian Spychalski

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Marszałek Polski Marian Spychalski
Marian SpychalskiFoto: fot: Wikipedia

Jest 9 października 1963 roku. W Belwederze akt nominacji na Marszałka Polski odbiera Minister Obrony Narodowej PRL Marian Spychalski.

Posłuchaj

Tym żył świat - mianowanie Mariana Spychalskiego Marszałkiem Polski
+
Dodaj do playlisty
+

Marian Spychalski przyszedł na świat 6 grudnia 1906 roku w Łodzi. Z wykształcenia był inżynierem architektem, z przekonania komunistą. Przed II wojną światową dużo projektował, m.in. korty Legii w Warszawie. W czasie wojny zajmował najwyższe stanowiska w Gwardii Ludowej i Armii Ludowej. Po zakończeniu wojny i powstaniu PRL zajmował eksponowane stanowiska w aparacie władzy. W 1956 roku został Ministrem Obrony Narodowej.

Gdy 9 października 1963 roku w Belwederze odbierał nominację na Marszałka Polski, długo mówił o wspaniałej polskiej armii, o zadaniach stojących przed żołnierzami. Zapewniał także, że wszystkie swe siły poświęci ku chwale Polski Ludowej.

Marian Spychalski był ostatnią osobą, której nadano stopień Marszałka Polski. Zmarł 7 czerwca 1980 w Warszawie. Został pochowany na  Cmentarzu Wojskowym na warszawskich  Powązkach.

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Tym żył świat" można słuchać od wtorku do piątku o godzinie 9.15. Zapraszają Michał Nogaś i Wojciech Włodarczyk.

(mz)

Polecane