Kod finansowy, czyli dlaczego wszyscy nie jesteśmy bogaci?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kod finansowy, czyli dlaczego wszyscy nie jesteśmy bogaci?
Foto: Glow Images/East News

Pieniądze. Niektórzy posiadają je w nadmiarze, innym fortuna nie sprzyja. Okazuje się, że ma to związek z naszym dzieciństwem.

Posłuchaj

Instrukcja obsługi człowieka 13 czerwca
+
Dodaj do playlisty
+

-  Istnieje pewne oprogramowanie, które otrzymaliśmy jako dzieci od swoich rodziców. Jeśli nasza mama była oszczędna, my zaczniemy postępować odwrotnie – tłumaczy Celestyna Osiak, coach finansowy.

Wyniesione z wczesnego dzieciństwa podejście do pieniędzy można określić jako kod finansowy. – Jest to zestaw  przekonań, które kształtują się do szóstego roku życia – mówi gość "Instrukcji obsługi człowieka".

Pięciolatek, w którego domu nie istniały finansowe problemy, pieniądze będzie kojarzył z radością. W dorosłym życiu takiej osobie będzie łatwiej nimi zarządzać. Z kolei, gdy maluch nieustannie słyszał o pożyczkach i kredytach, to w przyszłości szybko wyda nawet duże pensje .

Być może pieniądze szczęścia nie dają, ale  łatwiej być szczęśliwym i spokojnie spać mając zapłacone rachunki i raty kredytów. - Pieniądze nie gwarantują szczęścia, ale z ich pomocą możemy kupić doświadczenia tego stanu: spełniać marzenia, podróżować. Na bardzo podstawowym poziomie zapewniają nam stabilizację życiową – podkreśla Celestyna Osiak.

Co jednak, gdy nasz kod finansowy jest niekorzystny? Jak przyznaje gość audycji można go zmienić, ale wymaga to dużej świadomości i pracy z własnymi emocjami. - Trzeba wrócić do momentów z dzieciństwa, gdzie pojawiły się emocje negatywne. Trzeba je uwolnić i przeanalizować  - mówi. Coach radzi też, by zrobić to z pomocą psychologa.

- Jeśli wykonamy pracę z własną psychiką i podejmiemy działania w zakresie inteligencji finansowej, temat pieniędzy przestanie być utrapieniem – zaznacza Celestyna Osiak.

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Instrukcja obsługi człowieka" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45. Zapraszamy.

(dmc)

Polecane