Wybuduj sobie domek z gliny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wybuduj sobie domek z gliny
Foto: fot. z archiwum bohaterów reportażu

Od jakiegoś czasu na całym świecie, również w Polsce, panuje moda na poznawanie tajników samodzielnego budowania domów z materiałów naturalnych.

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty
+

Dom z gliny i słomy może mieć prawie każdy. Wystarczą dobre chęci i trochę fantazji – przekonują zwolennicy budownictwa z materiałów naturalnych.

Jarema Dubiel z Fundacji "Earth Hands and Houses" wyjaśnia, że  budownictwo z łatwo dostępnych, naturalnych materiałów znane jest na świecie od dawna. – My  promujemy np. wykorzystanie worków propylenowych do budowy podmurówek, piwniczek czy dużych domu – dodaje.

Inną popularną techniką wykorzystywaną w budownictwie alternatywnym jest "kop". - Polega na łączeniu gliny ze słomą lub zwierzęcymi odchodami, które wzmacniają strukturę. Ta technika ma tysiące lat – zaznacza Jarema Dubiel.

- Nasza przyjaciółka kupiła drewniany dom między Płońskiem a Nasielskiem. Teraz przebudowuje go wykorzystując technologię z kostki słomianej. Budowie towarzyszą warsztaty, dzięki którym wszyscy zainteresowani mogą nauczyć się budowania domu z wykorzystaniem materiałów naturalnych - dodaje bohater reportażu.

- Urodziłam się w Solinie. Tam mieszkałam przez 17 lat. Potem wyjechałam na 8 lat za granicę. Teraz wróciłam na stałe do Polski i próbuję się tu odnaleźć. Chciałabym wybudować sobie jakiś fajny domek. Chcę mieć poczucie, że potrafię zbudować coś własnymi rękami. Myślę, że dzięki budownictwu alternatywnymu każdy może wybudować swoje schronienie – dodaje inna bohaterka reportażu.

Reportaż "Gliniane domy" przygotowała Urszula Żółtowska-Tomaszewska.

Reportaży można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 18.15. Zapraszamy.

Naszych reportaży mogą Państwo również słuchać na stronie internetowej Studia Reportażu i Dokumentu.

(mz)

Polecane