Zapraszamy na spacer Aleją Trójki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zapraszamy na spacer Aleją Trójki

Po Alei Radiowej Trójki oprowadza Państwa Michał Nogaś.

Posłuchaj

Na uroczystość zaprasza dyrektor Trójki Magda Jethon
+
Dodaj do playlisty
+

Nasz spacer zaczynamy przy ulicy Myśliwieckiej, w bezpośrednim sąsiedztwie Agrykoli i Łazienek Królewskich. Mijamy zielony budynek, w którym od 1962 roku znajduje się siedziba naszej stacji i idziemy wzdłuż metalowego ogrodzenia. Odgradza ono Trójkowy ogródek od chodnika i ulicy. Po niecałej minucie dochodzimy do skrzyżowania z przejściem dla pieszych, które znajduje się przed niewielkim mostkiem. Po lewej stronie, wzdłuż kortów tenisowych Legii i nad Kanałem Piaseczyńskim, ciągnie się ulica Janusza Kusocińskiego. Można nią dojść do niezwykle ruchliwej ulicy Czerniakowskiej. Po prawej zaczyna się, ukryta wśród wysokich drzew, Aleja Radiowej Trójki. To jeden z ulubionych spacerowych terenów mieszkańców Warszawy.

Aleja składa się z dwóch ścieżek – asfaltowej dla pieszych i wyłożonej kostką trasy dla rowerzystów. (Znak ścieżki znajduje się zresztą na lipie, pierwszym drzewie po prawej, patrząc od strony ulicy Myśliwieckiej). Naszą uwagę  przykuwają potężne klony. To dwa wielkie drzewa, które dosłownie wyrastają z Alei. Stoją od lat w samym jej środku. Z okien siedziby Trójki często zaobserwować można osoby lubiące schronić się w ich cieniu, robiące przerwę w joggingu.

/

 

Po lewej stronie Alei Radiowej Trójki ciągnie się Kanał Piaseczyński. Zbudowano go na polecenie króla Augusta II Mocnego w I połowie XVIII wieku. W czasie, gdy Polski nie było na mapie, a w Warszawie urzędował carski namiestnik, Kanał pełnił funkcję ogrodowego basenu. Kawalerzyści ćwiczyli w nim pokonywanie wodnych przeszkód. Gdy kraj odzyskał niepodległość, zdecydowano o wybetonowaniu brzegów zbiornika. Stan ten trwa do dziś, co nie przeszkadza wodnemu ptactwu, które nader często spotkać można w okolicach Kanału Piaseczyńskiego. Znajdziemy tu łyski, kaczki krzyżówki, czasem pawie z pobliskich Łazienek Królewskich. Zdarzają się także mewy i inne ptaki, mające siedliska nad Wisłą. Nie brakuje również małych drapieżników! Wieczorami nad Kanałem i na Alei Radiowej Trójki spotkać można kuny i łasice. Z lubością przedzierają się one także na teren radiowego parkingu, usytuowanego za ogrodzeniem, ciągnącym się wzdłuż ścieżki rowerowej. Wiewiórki i jeże naturalnymi mieszkańcami Alei stały się już wiele lat temu. Warto dodać, że uliczka, znajdująca się po drugiej stronie Kanału, być może już wkrótce otrzyma imię George’a Harrisona.

/

Brzegi Kanału, w bezpośredniej bliskości Alei Radiowej Trójki, porastają piękne akacje. Znajduje się tam również pięć latarni, które wieczorem oświetlają taflę zbiornika wodnego. Co kilkanaście miesięcy woda z Kanału jest spuszczana. Fachowcy czyszczą dno z porastających je wodorostów. Starsi warszawiacy pamiętają czasy, w których po tej części Kanału można było pływać kajakami i małymi wiosłowymi łódkami.

Spacerując powoli, mijając dwa stojące w samym środku Alei klony, dochodzimy do trzeciego drzewa, podobnie usytuowanego. To najwyższa i niezwykle rozłożysta akacja, pochylona w stronę ulicy Myśliwieckiej. Na jej wysokości po prawej stronie Alei, za ogrodzeniem, znajduje się lewe skrzydło budynku Trójki. Pomieszczenia na parterze zajmuje Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, na pierwszym – sekretariat Dyrekcji Programu III, a na drugim – sekretariat Prezesa lokalnej rozgłośni PR, czyli Radia dla Ciebie. Za budynkiem znajdują się miejsca parkingowe i niski, jednopiętrowy budynek obsługi technicznej. Graniczy on z zabudowaniami należącymi do ośrodka sportowego Agrykola.

/

Ścieżka rowerowa staje się kręta i odchodzi w kierunku ulicy Agrykoli. Dochodzimy powoli do końca Alei Radiowej Trójki, mijając piękne osiki. Asfalt przechodzi tu w płyty chodnikowe, na końcu których znajduje się dostojny grab. Po lewej stronie, nad brzegiem Kanału, znajdują się schodki. Można nimi zejść aż do tafli wody (co jednak nie jest dozwolone). Dochodząc do końca Alei, stajemy nad poszerzonym w tym miejscu zbiornikiem wodnym. W jego środku usytuowano, działającą od wiosny do jesieni, fontannę. W oddali widać piękny, zbudowany przez Zygmunta III Wazę, wielokrotnie przebudowywany i odbudowywany Zamek Ujazdowski. Prowadzą do niego imponujące schody. Z ich szczytu podziwiać można piękny widok na park Agrykola, Łazienki Królewskie, Wisłę i prawobrzeżną Warszawę. W samym Zamku mieści się Centrum Sztuki Współczesnej.

Spokojny spacer Aleją Radiowej Trójki, w lecie dającą cień i zapewniającą chwilę spokoju, zajmie około 10 minut. Zapraszamy!

Michał Nogaś


Przypominamy, że bilety na koncert można wygrywać w różnych audycjach w Trójce!

Polecane