Trójka czyta "Bolka i Lolka"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trójka czyta "Bolka i Lolka"
Kadr z filmu animowanego "Bolek i Lolek". Foto: PAP/B. Różyc

Z okazji 35-lecia powstania serii "Bolek i Lolek" przypominamy jeden z najpopularniejszych seriali animowanych dla dzieci. 1 czerwca przez cały dzień dziennikarze Trójki czytali na antenie przygody dwóch znanych na całym świecie urwisów. W roli narratora wystąpiła Anna Maria Jopek.

Posłuchaj

Bolek i Lolek odcinek I - 7.40
+
Dodaj do playlisty
+

Obok Anny Marii Jopek zaproszenie od Trójki przyjął Macio Moretti – awangardowy muzyk, który stworzył zabawną warstwę dźwiękową do cyklu scenek, w których wzięło udział … ponad trzydziestu wykonawców.

W roli Bolka wystąpili: Artur Andrus, Marcin Kydryński, Dariusz Bugalski, Marek Niedźwiecki, Krystian Hanke, Tomasz Żąda, Robert Kantereit, Michał Olszański, Michał Margański, Jan Niebudek, Jan Chojnacki oraz Fisz.

W roli Lolka: Adam Malecki, Wojciech Mann, Kuba Strzyczkowski, Paweł Sołtys, Marek Proszek, Piotr Stelmach, Mariusz Owczarek, Piotr Baron, Marcin Łukawski, Ryszard Jaźwiński, Piotr Metz oraz Wojciech Waglewski.

Byli także: Babcia – Magda Jethon, Mama – Agnieszka Szydłowska, Dziadek – Ernest Zozuń, Tata – Jerzy Sosnowski, Stanisław – Michał Nogaś, Pani Chmielewska – Beata Michniewicz oraz Ciocia Ela – Elżbieta Walendzik.

Wszystkich odcinków można również posłuchać na stronie internetowej Trójki.

Klikając w ikonę wideo, możesz zobaczyć, jak Anna Maria Jopek i dziennikarze Trójki nagrywali "Bolka i Lolka".


Historia dwóch urwisów

"Bolek i Lolek" na ekranie zaistnieli w 1963 roku (wtedy wyświetlono pierwszy odcinek ich przygód), w odpowiedzi na zapotrzebowanie Telewizji Polskiej na bajkę o dwóch chłopcach przeżywających przygody znane z książek dla dzieci i młodzieży.

Zlecenie otrzymał Władysław Nehrebecki, ale prawdziwymi pomysłodawcami bajki byli jego synowie, którzy wtedy mieli 7 i 9 lat. Imiona głównych bohaterów serii nawiązują do przedwojennego filmu "Bolek i Lolek" z 1936 roku w reżyserii Michała Waszyńskiego, w którym obie tytułowe postacie grał Adolf Dymsza.

Niektórzy do dziś borykają się z problemami rozróżnienia bohaterów, w związku z tym podpowiadamy. Bolek jest wyższy i szczuplejszy, nosi czerwone szorty i żółtą bluzę, a Lolek to ten niższy i tęższy, zazwyczaj ubrany w zbyt obszerne fioletowe spodnie na szelkach i biały podkoszulek. Gdyby dorośli należałoby o nich mówić Bolesław i Karol!

Całą historię "Bolka i Lolka" można przeczytać na stronie polskieradio.pl/kultura >>>


Polecane