Kwiecień 1952
W kwietniu prezydent Bolesław Bierut obchodził 60-te urodziny. Ameryka testuje bombowiec dalekiego zasięgu, a Holandia prezentuje nowy statek pasażerski, który później stanie się flagowym okrętem Polski.
Bolesław Bierut osobiście czuwał nad falszowaniem wyborów.
Foto: fot. Wikipedia
Do obchodów urodzin Bieruta cały kraj przygotowywał się kilak miesięcy. Pracownicy wszystkich instytucji państwowych: od przedszkoli po najważniejsze urzędy podejmowali zobowiązania, aby należycie uczcić święto pierwszego obywatela. To wydarzenie celebrował cały kraj. Portretami prezydenta udekorowane były ulice, budynki i wystawy sklepowe. W belwederze wystawiono jubileuszową księgę, do której swoje życzenia wpisywali dyplomaci oraz zwykli obywatele. W Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się uroczysta akademia.
Kilka dni przed urodzinami Bieruta w ramach przyjaźni polsko – radzieckiej została podpisana umowa, na mocy której ZSRR zobowiązał się do wybudowania w polskiej stolicy 30-piętrowego gmachu wzorowanego na moskiewskich budowlach.
Pomysłodawcą tego "daru narodu" radzieckiego dla narodu polskiego był sam Józef Stalin. Wedle umowy wszystkie koszty wszystkie koszty związane z przedsięwzięciem mieli pokryć darczyńcy. Plan zakładał, że Pałac Kultury i Nauki zostanie wybudowany w ciągu najbliższych dwóch lat. Jednak tego terminu nie udało się utrzymać. Pałac oddano do użytku w 1955 roku.
Tymczasem w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono pierwsze próbne loty bombowca dalekiego zasięgu Boeinga B-52. W związku z trwającą zimną wojną i pilnie strzeżonymi danymi technicznymi tego typu loty zazwyczaj odbywały się w nocy. Tym razem jednak władze USA zdecydowały się pokazać światu nowy samolot i jego lot w piękny słoneczny dzień.
Gdy Amerykanie testowali nową maszynę, w Holandii został zwodowany najnowszy statek pasażerski. Dwa miesiące później popłynął on w swój dziewiczy rejs z Rotterdamu do Nowego Jorku. Wiele lat później od Holendrów odkupiły go polskie linie oceaniczne. Jako Stefan Batory przez długi czas był polskim flagowym okrętem.
Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
"Trójkowej powtórki z historii" można słuchać w każdy poniedziałek o godz. 9.15. Zapraszamy.
(dmc)