Historia (nie)codzienna. Dwudziestolecie na fotografii

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Historia (nie)codzienna. Dwudziestolecie na fotografii
Bal sylwestrowy w Teatrze Wielkim w Warszawie, 1930 rokFoto: źr. Narodowe Archiwum Cyfrowe

"W przedwojennej Polsce. Życie codzienne i niecodzienne" to zbiór wspomnień, relacji literackich, anegdot i unikatowych zdjęć, które układają się w opowieść o tym szczególnym okresie historii polskiego społeczeństwa.

Posłuchaj

Michał Nogaś o książce "W przedwojennej Polsce. Życie codzienne i niecodzienne"
+
Dodaj do playlisty
+

- Jest to przepiękny album wzbogacony niezwykle interesującym tekstem - mówi o publikacji Michał Nogaś. Wyboru zdjęć, pochodzących przede wszystkim z przebogatych zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, ale także napisania tekstów, podjęli się Maja i Jan Łozińscy.

Autorzy od wielu lat zajmują się historią polskiej obyczajowości w okresie międzywojennym. Materiały do swoich opowieści znajdują w pamiętnikach, wspomnieniach, relacjach oraz w ówczesnej prasie i literaturze pięknej. W swoich książkach autorzy zawsze snują fascynującą opowieść zilustrowaną licznymi, zwykle niepublikowanymi wcześniej, archiwalnymi fotografiami. Najnowsze publikacje ich autorstwa to "W ziemiańskim dworze" oraz "Narty-Dancing-Brydż".    

W

- Książka podzielona jest na osiem, nie licząc wstępu rozdziałów, znakomicie wprowadzających nas w klimat tamtych lat, porzucania starego świata, próby stworzenia nowego, nowoczesnego kraju, społeczeństwa. Każdy rozdział opatrzony jest bogatą kolekcją zdjęć, większość z nich ujrzą Państwo, myślę, po raz pierwszy - opowiadał w "Trójkowym Znaku Jakości" Michał Nogaś.

Zaczynamy od początków czyli od tych pierwszych miesięcy po powierzeniu przez Radę Regencyjną władzy Józefowi Piłsudskiemu. W książce znajdziemy np. zdjęcia  z defilady Wojsk Wielkopolskich w Poznaniu, którą przyjmował Piłsudski, z punktów, do których zgłaszali się poborowi w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Jest wiele fotografii z dzielnic żydowskich.

W rozdziale "Pejzaże miast" znajdziemy anegdoty i mało znane fakty z historii Warszawy, Krakowa, Wilna, Lwowa, Poznania i Gdyni.  Na przykład taką, że w stolicy w latach 20., ze względu na ogromny deficyt mieszkaniowy, kwaterowano na terenie Zamku Królewskiego różne osoby, w tym m.in. Stefana Żeromskiego.

Kliknij ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj", aby usłyszeć więcej o tej książce. Książkowe recenzje znajdą Państwo także na blogu Michała Nogasia.

Zapraszamy także do odwiedzenia serwisu Kultura Polskiego Radia, gdzie znajduje się galeria 19 zdjęć z tej książki.

Audycji "Trójkowy znak jakości" można słuchać w każdy piątek około godz. 7.40.

(pg/mat. prasowe)Polecane