Indira Gandhi w Polsce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Indira Gandhi w Polsce
Indira Gandhi, 1977Foto: Fot.: Wikiemdia Commons, lic. CC, Hindustanilanguage

Indyjska premier przybywa do Polski 8 października 1967 roku, w niedzielę. Urząd sprawuje wówczas od prawie dwóch lat.

Posłuchaj

Indira Gandhi w Polsce
+
Dodaj do playlisty
+

50-letnia Indira Gandhi działa w indyjskiej polityce od trzech lat. Po śmierci ojca Jawaharlala Nehru, pierwszego premiera Indii, bierze udział w wyborach, wchodzi do parlamentu, a od 1966 roku jest przywódczynią Indyjskiego Kongresu Narodowego i szefem rządu.

12 lat wcześniej Indira Gandhi towarzyszyła swojemu ojcu podczas wizyty w Polsce. Podczas wywiadu dla Telewizji Polskiej wspomina tę podróż. - Mam bardzo żywe i przyjemne wspomnienia z mej poprzedniej podróży do Polski. Był to dłuższy pobyt i mieliśmy możność odwiedzić Śląsk oraz zobaczyć coś, co pozostawiło bardzo trwały ślad w moich wspomnieniach. Mam na myśli podróż do obozu oświęcimskiego. W czasie wojny, gdy przebywałam w Anglii, byłam bardzo ściśle związana z działalnością na rzecz pomocy uchodźcom, tak więc zdawałam sobie sprawę z tego, co się tu działo. Jednakże widok obozu był czymś zupełnie odmiennym. Było to coś, czego nie można sobie wyobrazić - mówi.

Oficjalna wizyta indyjskiej premier zakończyła się 11 października. Urząd sprawowała jeszcze przed 10 lat i ponownie, po 3-letniej przerwie, w latach 1980-1984, do tragicznej śmierci z rąk sikhijskich ochroniarzy.

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Tym żył świat" można słuchać od wtorku do piątku o godzinie 9.15. Zapraszają Michał Nogaś i Wojciech Włodarczyk.

(pg)Polecane