Roman Gutek: "Melancholia" von Triera to dzieło pełne

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Roman Gutek: "Melancholia" von Triera to dzieło pełne
Kirsten Dunst w filmie "Melancholia" Larsa von TrieraFoto: źr.vimeo

- Lars von Trier jest jednym z niewielu twórców, którzy rozwijają język kina i posuwają kino do przodu - powiedział Roman Gutek, szef Gutek Film.

Posłuchaj

"Trójkowo, filmowo", 22 maja 2011
+
Dodaj do playlisty
+

"Melancholię" Larsa von Triera, która miała swoją premierę na Festiwalu w Cannes, będziemy mogli zobaczyć w naszych kinach już w piątek, 27 maja.

W rozmowie, która odbyła się zanim jury festiwalu w Cannes przyznało nagrodę dla najlepszej aktorki, występującej w "Melancholii", Kirsten Dunst, Roman Gutek nie szczędził pochwał dziełu duńskiego reżysera. 

W rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim podkreślił:

-Jest to najlepszy film von Triera, ale też najlepszy film Festiwalu w Cannes - stwierdził.

Szef Gutek Film zaznaczył, że "Melancholia" może być przez niektórych widzów przyjmowana z pewnym uśmieszkiem, bo mówi o sprawach ostatecznych, pokazuje człowieka w sytuacji, gdy nie ma wyboru. - Ale jest to też film o samym Trierze, o jego fobiach, lękach, o jego nadwrażliwości, skomplikowaniu. On czuje mocniej, widzi więcej, stąd jego dziwne czasami, nie do końca zrozumiałe zachowania, nie do końca jasne wypowiedzi - zaznaczył gość "Trójkowo, filmowo", odwołując się do wypowiedzi reżysera podczas konferencji na Festiwalu w Cannes. Lars von Trier zaszokował wówczas dziennikarzy swoimi wypowiedziami - że "rozumie Hitlera" i "jest nazistą".  

Roman Gutek podkreślił znakomitą rolę Kirsten Dunst, przemyślaną strukturę dzieła i piękne zdjęcia.  - Ktoś w Cannes powiedział ogromny komplement: że światło w tym filmie jest takie, jak w "Barrym Lyndonie" Kubricka - opowiadał gość Trójki.

 

 

Aby wysłuchać całej audycji wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Trójkowo, filmowo" można słuchać w każdą niedzielę tuż po godz. 12.00.

(pg)

Polecane