O nowej płycie i festiwalu Break in Classic. Aleksander Dębicz w Trójce
Pianista i kompozytor Aleksander Dębicz opowiedział w audycji "Tu Myśliwiecka 3/5/7" o swojej najnowszej płycie "12 Dreams for Piano". - Niektóre utwory są skomponowane w taki sposób, żeby oddać logikę snu - mówił gość Trójki. Dębicz jest też jednym z dyrektorów artystycznych festiwalu Break in Classic. -Chcieliśmy stworzyć festiwal, w którym w inny sposób prezentujemy muzykę klasyczną - mówił artysta.
Aleksander Dębicz był gościem Katarzyny Borowieckiej w audycji "Tu Myśliwiecka 3/5/7"
Foto: Valdemar Doveiko/PAP
Gościem Katarzyny Borowieckiej w audycji "Tu Myśliwiecka 3/5/7" był Aleksander Dębicz - pianista, kompozytor i jeden z dyrektorów artystycznych festiwalu Break in Classic.
Posłuchaj audycji Trójki:
- Aleksander Dębicz w audycji "Tu Myśliwiecka 3/5/7" (część 1)
- Aleksander Dębicz w audycji "Tu Myśliwiecka 3/5/7" (część 2)
Aleksander Dębicz w Trójce
Muzyka Aleksandra Dębicza od lat wymyka się prostym klasyfikacjom. Pianista, kompozytor i improwizator porusza się na styku muzyki klasycznej, filmowej i autorskiej narracji, tworząc własny muzyczny język. To właśnie w tej przestrzeni – pomiędzy fortepianową miniaturą, filmową opowieścią i swobodą improwizacji - powstał jego najnowszy album "12 Dreams for Piano". Premiera albumu zaplanowana jest na 11 września. To ósme wydawnictwo w dyskografii artysty i jego trzeci w pełni solowy projekt.
- To jest album, który powstał najbardziej spontanicznie ze wszystkich i jest chyba najbardziej wynikiem moich emocji chwili, takiego nastroju bardzo intensywnego. Te utwory komponowałem bardzo szybko, pisałem je po nocach. (...) Niektóre powstawały nawet w jeden wieczór. Czułem taki imperatyw i nie mogłem tego przerwać. Uwielbiam takie momenty - one są czasami zaskakujące i nie wolno ich zlekceważyć. (...) To właśnie mówił zresztą mistrz oniryzmu, czyli David Lynch, który wielokrotnie mówił o tym łapaniu pomysłów - mówił Dębicz.
Artysta przyznał, że nowa płyta jest "bardzo osobista". - Zainteresowała mnie tematyka snu i logika snu. Niektóre utwory są skomponowane w taki sposób, żeby oddać logikę snu - dodał gość Trójki. - Na płycie będą różne odcienie snów. Będą utwory jasne i ciemniejsze, a nawet utwór, który będzie można skojarzyć z koszmarem - zdradził muzyk.
Break in Classic po raz drugi
Aleksander Dębicz - wspólnie z Jakubem Józefem Orlińskim - tworzy festiwal Break in Classic. Druga edycja wydarzenia odbędzie się od 31 lipca do 2 sierpnia, podobnie jak w ubiegłym roku, w urokliwej scenerii wokół Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim.
Break in Classic łączy światowej klasy artystów, unikatowe przestrzenie i nowoczesne spojrzenie na muzykę klasyczną. Pierwsza edycja festiwalu cieszyła się dużym zainteresowaniem i zgromadziła ponad 5 tysięcy osób. - Pierwsza edycja udała się nadspodziewanie dobrze, więc jesteśmy podekscytowani. Szykowanie drugiej edycji to frajda - mówił Dębicz.
Skąd pomysł na organizację takiego festiwalu? - Chcieliśmy stworzyć festiwal, w którym w inny sposób prezentujemy muzykę klasyczną. Wyszliśmy z takiego założenia, że klasyka przez bardzo dużą część publiczności kojarzy się z czymś nobliwym i jest stresująca. Odbiór tej muzyki jest stresujący, bo się kojarzy z zasadami związanymi z odbiorem tej muzyki - jak się zachowywać, kiedy klaskać, kiedy nie klaskać, czy można coś szepnąć do ucha, jak się ubrać. A tymczasem czasami jest to zupełnie bez sensu stres, bo muzyka wcale nie prowokuje takich zachowań - tłumaczył jeden z dyrektorów artystycznych wydarzenia.
Więcej o programie drugiej edycji festiwalu Break in Classic można przeczytać TUTAJ.
Ewelina Kołaczek