Nagrody dla najlepszych słuchowisk i spektakli. Festiwal Dwa Teatry za nami
Festiwal Dwa Teatry jest konkursem słuchowisk radiowych Polskiego Radia i spektakli Teatru Telewizji. Grand Prix w kategorii słuchowisk zdobył "Potop" w reżyserii Magdaleny Małeckiej-Wippich, zaś wśród spektakli najważniejszy laur wygrała "Ruda" w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego. Nagrodzono też trójkowe spektakle - między innymi "Na południe", w którym usłyszeliśmy Mariusza Bonaszewskiego. Po ogłoszeniu wyników Barbara Marcinik rozmawiała z jurorami konkursu - Magdaleną Łazarkiewicz z komisji telewizyjnej i Łukaszem Lewandowskim z komisji radiowej.
Laureaci XXV Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie
Foto: Piotr Podlewski/Polskie Radio
Barbara Marcinik po rozdaniu nagród na Festiwalu Dwa Teatry rozmawiała z jurorami z zespołów komisji radiowej i telewizyjnej. - Główną nagrodę przyznaliśmy spektaklowi "Ruda" Wawrzyńca Kostrzewskiego. (...) Nagrodę za rolę główną kobiecą w Teatrze Telewizji otrzymała Olga Sarzyńska. W spektaklu zagrała swoją matkę, która była wspaniałą malarką - mówiła Magdalena Łazarkiewicz ze składu jurorskiego w kategorii spektakli telewizyjnych.
Posłuchaj audycji Trójki:
- Relacja Barbary Marcinik z Festiwalu Dwa Teatry - po werdykcie
- "Scena Teatralna Trójki" na Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie
- Słuchowisko "Na południe" w "Scenie Teatralnej Trójki"
Trójka na Festiwalu Dwa Teatry
Łukasz Lewandowski - juror, który oceniał słuchowiska radiowe, przypomniał, że Grand Prix otrzymało słuchowisko "Potop" w reżyserii Magdaleny Małeckiej-Wippich. Opowiedział też o wyróżnieniach dla trójkowych słuchowisk. - Za słuchowisko oryginalne, czyli specjalnie napisane jako słuchowisko, nagrodę otrzymał Krzysztof Bizio za słuchowisko "Na południe" w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego. Nagrodę za najlepszą rolę męską otrzymał Mariusz Bonaszewski, który zagrał w tym słuchowisku główną rolę - mówił Lewandowski.
Mariusz Bonaszewski otrzymał nagrodę za rolę w słuchowisku "Na południe" Nagrodą Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności wyróżniono słuchowisko "Jak być Polakiem i niedrogo za to zapłacić" Karoliny Norkiewicz, Mateusza Lewandowskiego i Michała Sufina w reżyserii Michała Sufina. Produkcja Klubu Komediowego, która została zaadaptowana na słuchowisko dla "Sceny Teatralnej Trójki".
Nagrody Publiczności
Galę rozpoczęło wręczenie nagrody publiczności w kategorii słuchowiska radiowego, którą otrzymały "Himalaje" w reżyserii Roberta Talarczyka. Z kolei spektakl "Ezi" w reżyserii Janusza Zaorskiego wygrał w kategorii spektakli telewizyjnych.
Janusz Zaorski opowiedział o spektaklu Barbarze Marcinik. - To jest opowieść o Erneście Wilimowskim, o tym, że jednego dnia jest się królem a następnego - żebrakiem. To był człowiek, który urodził się, kiedy Polski nie było na mapie, a więc był Niemcem. W wyniku plebiscytu i Powstania Śląskiego, te tereny były przyznane Polsce i on grał w reprezentacji Polski. Ale potem, w 1939 roku, Niemcy wkroczyli i znowu przejęli te tereny. I zmuszali go, żeby grał w ich reprezentacji. On nie chciał, więc jego matkę wysłano do Oświęcimia. Dopiero wtedy załamał się i zagrał w ich reprezentacji… Matkę wypuścili, więc on uratował kobietę, matkę, człowieka. Ale do niego, niestety, przylgnął stempel, że jest zdrajcą, że zdradził, zagrał dla III Rzeszy - opowiadał w Sopocie Janusz Zaorski.
Barbara Marcinik i Janusz Zaorski w Sopocie Dwa Teatry. Laureaci
Nagrodę honorową im. Krzysztofa Zaleskiego w kategorii słuchowiska radiowego otrzymało "Jak być Polakiem i niedrogo za to zapłacić" w reż. Michała Sufina, a na małym ekranie wygrał spektakl "Ezi".
Nagrodę honorową dla producenta słuchowiska otrzymało Radio Katowice za "Himalaje". Za najlepsza muzykę oryginalną kolejną statuetkę zgarnęło również słuchowisko "Himalaje", za muzykę w kategorii spektakli telewizyjnych wygrał spektakl "Ruda".
Nagrodę za scenografię otrzymała Oliwia Waligóra za spektakl "Punkty tkliwe"; z kolei spektakl "Kanato" wygrał nagrodę za kostiumy, którą otrzymały Patrycja Fitzet oraz Matylda Kotlińska.
Za najlepszy montaż w "Kanato" oraz "Kruku z Tower" uhonorowany został Jakub Motylewski, a Łukasz Gutt otrzymał nagrodę za zdjęcia do "Dnia listopadowego". Za najlepszy debiut telewizyjny uznano rolę Zuzannę Bernat w spektaklu "Rodzice".
Laureaci XXV Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie Nagrodę za drugoplanową rolę kobiecą w słuchowisku otrzymała Anna Seniuk w "Potopie", a Henryk Gołębiewski drugoplanową rolę męską w słuchowisku "Wilk. Już za późno za wszystko".
Za rolę kobiecą w spektaklu przeniesionym z teatru "Kruk z Tower" wyróżniono Katarzynę Herman, zaś za rolę męską Konrada Szymański z tej samej sztuki.
Nagrodę za realizację akustyczną słuchowiska otrzymał Andrzej Brzoska za słuchowisko "O człowieku co wlazł do morza (i chyba nie wył)". Z kolei Marcina Szołtyska wyróżniono za realizację zdjęć do "Kruk z Tower".
Nagrodę za scenariusz będący adaptacją otrzymali: Andrzej Czarnecki, Małgorzata Szypura, Marcin Świetlicki za słuchowisko "Koziołek", a za scenariusz oryginalny słuchowiska dostał Krzysztof Bizio za "Na południe", zaś za tekst do "Stan podgorączkowy" otrzymał Mariusz Gołosz.
Nagroda specjalna Teatru Telewizji dla spektaklu dla dzieci przyznano spektaklowi "Kanato" Magdaleny Małeckiej-Wippich, zaś laur dla najlepszego spektaklu telewizyjnego otrzymała Aldona Figura za "Kruka z Tower".
Nagrodę za reżyserię słuchowiska dostał Jarosław Tumidajski za "O człowieku co wlazł do morza (i chyba nie wył)", zaś wśród spektakli nagrodę otrzymała Nastazja Gonera za "Stan podgorączkowy".
Za rolę kobiecą w słuchowisku wyróżniono Ewę Konstancję Bułhak grająca w "O człowieku co wlazł do morza (i chyba nie wylezie)", zaś Olga Sarzyńska wygrała w kategorii roli kobiecej w spektaklu oryginalnym Teatru Telewizji "Ruda".
Nagrodę za najlepszą rolę męską w słuchowisku "Na południe" otrzymał Mariusz Bonaszewski, zaś w spektaklu Olaf Lubaszenko za grę w "Dniu listopadowym".
Grand Prix za najlepsze słuchowisko otrzymali twórcy słuchowiska "Potop", zaś wśród spektakli najważniejszy laur zdobyła "Ruda". Przez kilka dni publiczność mogła oglądać najciekawsze spektakle Teatru Telewizji, słuchać najlepszych realizacji Teatru Polskiego Radia, a także uczestniczyć w spotkaniach z artystami, debatach i wydarzeniach specjalnych.
Ewelina Kołaczek
