"Orkiestra za kratami". Reportaż Jakuba Tarki o koncertach w więzieniu
Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie zagrała na przełomie maja i czerwca dwa koncerty w więzieniu na Białołęce. Jeden dla osadzonych (którzy niedawno gościli w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego na próbie przed koncertem), a drugi dla dzieci osadzonych, które rodzice-więźniowie zaprosili do aresztu na dzień dziecka.
Orkiestra Polskiego Radia
Foto: Cezary Piwowarski
W sali przyozdobionej balonami, kolorowymi rysunkami postaci z kreskówek odbyło się niecodzienne i wzruszające spotkanie. Jak mówi dyrektor Orkiestry - Kajetan Prochyra - "chcieliśmy stworzyć przestrzeń, okazję, w której dzieci mogły się swobodnie przytulać z ojcami, bawić się ze nimi. Tak żeby zasypiając wieczorem w domu, mogły być dumne, że ich tato zaprosił je na koncert, że miały piękny dzień dziecka".
Posłuchaj audycji Trójki
- Wszystkie reportaże prezentowane w Trójce
- "Klub Trójki": walka o sztukę i życie w wybitnym reportażu o wybitnym muzyku
W ten sposób przez parę godzin przenikały się dwa światy - świat za kratami i świat sztuki, dającej wolność. Na koniec więźniowie zostali poproszeni o napisanie opinii, czy i co im się podobało.
Czy muzyka klasyczna porusza więźniów? Czy ma moc resocjalizacji? A jakie emocje towarzyszą muzykom przyzwyczajonym do biletowanych koncertów dla melomanów? Czy trzeba było przełamać strach? O tym usłyszymy w reportażu "Orkiestra za kratami" Jakuba Tarki. Do jego wysłuchania zapraszamy we wtorek 23 czerwca o godz. 18.40.
Kamil Kucharski