Filmowe lato pod gwiazdami. FINA zaprasza na bezpłatne seanse na dziedzińcu

Kino pod chmurką wraca do Warszawy. Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny zainaugurował kolejną edycję Filmowego Dziedzińca. Od 12 czerwca do 28 sierpnia, w każdy piątkowy wieczór, widzowie mogą oglądać filmy na świeżym powietrzu, korzystając z leżaków i bezprzewodowych słuchawek. Tegoroczny program został podzielony na trzy tematyczne cykle, które prowadzą przez różne oblicza lata: od sportowych emocji po wakacyjną melancholię.

Filmowe lato pod gwiazdami. FINA zaprasza na bezpłatne seanse na dziedzińcu

W piątek 19 czerwca będzie można obejrzeć film "Piłkarski poker" w reżyserii Janusza Zaorskiego

Foto: PAP/Witold Rozmysłowicz

Letni sezon zachęca instytucje kultury do przenoszenia wydarzeń poza mury budynków. Nie inaczej jest w przypadku Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, która ponownie otwiera dla publiczności Filmowy Dziedziniec przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie. - Pokazy są bezpłatne, ale prosimy, by tydzień wcześniej zapisać się na pokaz - mówiła w audycji "Fajny film" Patrycja Mucha-Smolińska z FINA.

Posłuchaj audycji w Trójce:

Przez całe lato, aż do końca sierpnia, w każdy piątek o godz. 22.00, na dziedzińcu siedziby FINA odbywać się będą plenerowe pokazy filmowe. Organizatorzy przygotowali leżaki oraz system słuchawkowy, dzięki któremu widzowie będą mogli komfortowo śledzić seanse, nie zakłócając spokoju okolicznych mieszkańców. Na uczestników czeka również wyjątkowa przestrzeń do oglądania filmów. Pokazy odbywać się będą w otoczeniu zieleni, w sąsiedztwie łąki kwietnej oraz tarasu, który stanowi alternatywę dla osób preferujących bardziej kameralne warunki.

Trzy spojrzenia na lato

Program tegorocznej edycji Filmowego Dziedzińca został podzielony na trzy bloki tematyczne. Łączy je motyw wakacji, jednak każdy z nich pokazuje lato z innej perspektywy: jako czas sportowych emocji, aktywnego wypoczynku lub refleksji związanej z przemijaniem.

Jak podkreślają organizatorzy, repertuar ma łączyć kino gatunkowe z ambitniejszymi propozycjami artystycznymi. Widzowie będą mogli przejść od rozrywki i humoru do bardziej złożonych opowieści o relacjach, pamięci i ludzkich emocjach.

Piłkarskie emocje na wielkim ekranie

Pierwszy cykl, zatytułowany "Na murawie”, będzie prezentowany w czerwcu i lipcu. To propozycja dla wszystkich, którzy wraz z nadejściem lata żyją piłkarskimi rozgrywkami i sportowymi emocjami. - To wszystko oczywiście ma związek z trwającym mundialem. A ponieważ jesteśmy miłośnikami sportów kopanych, to piłki noznej będzie więcej - opowiadała w audycji "Fajny film" kuratorka Patrycja Mucha-Smolińska z FNIA.

W programie znalazły się zarówno produkcje komediowe, jak i dokumentalne. Widzowie zobaczą m.in. kultowy "Shaolin Soccer”, satyryczny "Piłkarski poker”, dokument "Copa 71” poświęcony kobiecej piłce nożnej oraz eksperymentalny film "Zidane. Portret XXI wieku”, analizujący grę jednego z najwybitniejszych piłkarzy w historii futbolu.

Wakacje na wodzie

Druga część programu, zaplanowana na lipiec, poświęcona została sportom wodnym. Organizatorzy zachęcają do symbolicznego ochłodzenia po piłkarskich emocjach i zapraszają na filmy związane z surfingiem, żeglarstwem oraz wodnymi przygodami.

W repertuarze znalazły się m.in. klasyczna "Gidget”, animacja "Na fali”, dokument "Maiden” oraz francuski dramat "Pięciu diabłów”. To zestaw tytułów, które pokazują wodę zarówno jako przestrzeń zabawy i wolności, jak i miejsce odkrywania własnych granic.

Wakacyjna melancholia na zakończenie sezonu

Sierpniowy blok "Smutni ludzie na plaży” przyniesie bardziej refleksyjne kino. Wraz ze zbliżającym się końcem wakacji na ekranie pojawią się bohaterowie mierzący się z pamięcią, samotnością i niepewnością.

W programie znalazły się między innymi "Paulina na plaży”, "Córka”, "Animal” oraz klasyczny "Ostatni dzień lata”. To filmy, które wykorzystują nadmorskie pejzaże jako tło dla opowieści o relacjach międzyludzkich, przemijaniu i poszukiwaniu sensu.

Tegoroczny Filmowy Dziedziniec FINA zapowiada się więc jako podróż przez różne nastroje lata – od stadionowej euforii, przez wakacyjną beztroskę, aż po zadumę towarzyszącą końcowi sezonu. Wszystko pod gołym niebem i na dużym ekranie, który pozwoli na nowo odkryć magię wspólnego oglądania filmów.