Paul-Henri Spaak w Polsce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Paul-Henri Spaak w Polsce
Foto: źr. Wikipedia.org

Są pierwsze dni grudnia 1963 roku. W Polsce gości wicepremier i minister spraw zagranicznych Belgii Paul-Henri Spaak. Program wizyty belgijskiego gościa, którą odbywa na zaproszenie polskich władz jest bardzo szeroki.

Posłuchaj

Paul - Henri Spaak w Polsce
+
Dodaj do playlisty
+

W harmonogramie tej wizyty znajduje się, między innymi, podpisanie polsko-belgijskiej umowy kulturalnej oraz zwiedzanie Oświęcimia i Nowej Huty.

Tuż po przybyciu do Polski na warszawskim lotnisku Spaak zaznacza, że głównym celem jego podróży jest podpisanie z polskim rządem kulturalnego porozumienia. Umowa i cała podróż ma zapisać się w linii polityki odprężenia. Życzeniem belgijskiego wicepremiera jest utrzymanie z krajami komunistycznymi bliskich stosunków.

Z kolei podczas pożegnalnej konferencji prasowej oficjel podkreśla, że należy czynić dalsze kroki w pogłębianiu wzajemnych relacji, a rozmowy z Polakami były dla niego bardzo interesujące.

Paul-Henri Spaak przychodzi na świat w 1899 roku, studia prawnicze kończy na Brukselskim Uniwersytecie, później wstępuje do Socjalistycznej Belgijskiej Partii Pracy. Jest ministrem, a następnie od 1938 roku premierem. Podczas II wojny światowej przebywa na uchodźctwie w Londynie. Po jej zakończeniu wraca do rządu. Na krótko obejmuje urząd premiera, w kolejnych gabinetach jest ministrem spraw zagranicznych.

Od 1946 roku przewodzi Radzie Europy, później przewodniczy Zgromadzeniu Ogólnemu Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Przedstawia koncepcję Europejskiej Wspólnoty Politycznej. W roku 1955 podczas konferencji przywódców krajów Europy Zachodniej opracowuje raport, który jako Traktaty Rzymskie podpisane w 1957 roku dają początek Wspólnot Europejskich.

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Tym żył świat" można słuchać od wtorku do piątku o godzinie 9.15. Zapraszają Michał Nogaś i Wojciech Włodarczyk.

(dmc)Polecane