Miesiąc Fotografii w Krakowie 2011 – Alias

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Miesiąc Fotografii w Krakowie 2011 – Alias
Foto: źr. photomonth.com

Miesiąc Fotografii w Krakowie to jedna z największych w Polsce imprez poświęconych sztukom wizualnym. Jest także zaliczany do grona czołowych europejskich festiwali fotograficznych.

Miesiąc Fotografii w Krakowie trwa w tym roku 13.05.2011 - 12.06.2011.

Na program dziewiątej edycji złoży się sześćdziesiąt wydarzeń – wystaw i akcji – odbywających się w niemal wszystkich krakowskich instytucjach związanych ze sztuką, w przestrzeni publicznej i miejscach zaadaptowanych na potrzeby Festiwalu. Po raz pierwszy do pracy nad Programem Głównym Festiwalu zaproszono kuratorów zewnętrznych: będzie to artystyczny duet z Wielkiej Brytanii, Adam Broomberg i Oliver Chanarin.

Główny program Miesiąca Fotografii 2011 (kuratorzy: Adam Broomberg i Oliver Chanarin, informacja o nich niżej) nosi tytuł Alias. Inspiracją stał się pewien rodzaj pseudonimu literackiego, heteronim.. Oznacza stworzoną przez autora fikcyjną postać, jego alter ego, obdarzone osobną biografią, wyglądem, tożsamością, stylem czy poglądami, które wcale nie muszą pokrywać się z poglądami rzeczywistego twórcy. 

Punktem wyjścia będzie wystawa w Bunkrze Sztuki, przegląd współczesnych praktyk wykorzystujących strategię heteronimu. To pierwsza wystawa przeglądowa tego rodzaju. Zostaną na niej pokazane dokumentacje prac wielu artystów. Będą to m.in. Marcel Duchamp (jako Rrose Selavy), Walid Raad (jako The Atlas Group),  Brian O'Doherty (jako Patrick Ireland), Renzo Martens (jako Renzo Martens), Alec Soth (jako Lester B Morrison), Simon Fujiwara (jako jego ojciec), William Kentridge (jako Kentridge vs Kentridge), Joe Scanlon (jako Donnell Woolford), a także wielu innych, którzy wykorzystują w swojej twórczości fikcyjne postaci.

Na program Alias złożą się prace czterdziestu czterech artystów i pisarzy, których prace przedstawione zostaną w różnych punktach miasta. Autorzy zostali zachęceni do porzucenia własnego „ja”, dotychczasowego stylu, i znalezienia języka dla wymyślonej osoby. Kuratorzy podejmują w ten sposób problem związków pomiędzy fikcją a rzeczywistością, a także kwestię ograniczeń tożsamości i jej konstrukcji w języku. Wszystkie projekty powstają na zamówienie krakowskiego festiwalu i będą miały swoja premierę w maju 2011.

Przebieg Festiwalu:

10.05.2011 – 12.05.2011 – otwarcie Sekcji ShowOFF

13.05.2011 – 15.05.2011 – weekend otwierający Festiwal

13.05.2011 – 29.05.2011 – wykłady, spotkania, wydarzenia towarzyszące

12.06.2011 – zakończenie Festiwalu 

Szczegółowy program wszystkich wydarzeń znajduje się na stronie imprezy.

Polecane