Władze Francji walczą z Organizacją Tajnej Armii

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Władze Francji walczą z Organizacją Tajnej Armii
Charles de GaulleFoto: fot. wikipedia

Jest wiosna 1962 roku w Paryżu trwa proces sądowy, na które są zwrócone oczy całego świata. Na ławie oskarżonych zasiada generał Raoul Salan. To jeden z trzech dowódców puczu generałów armii francuskiej, którzy wszczęli powstanie przeciwko władzy w Paryżu.

Posłuchaj

Władze Francji walczą z Organizacją Tajnej Armii
+
Dodaj do playlisty
+

Powstanie wybuchło na wieść o decyzji rządu dotyczącej przeprowadzeniu w Algierii, dotychczasowej francuskiej kolonii, referendum w sprawie niepodległości.

Pierwszy bunt w kwietniu 1961 roku zostaje szybko udaremniony, a część jego przywódców uwięziona. Salan pozostaje jednak na wolności i współtworzy OAS, Organizację Tajnej Armii. Ta skrajnie prawicowa grupa terrorystyczna walczy z władzą.

Po uzyskaniu przez Algierię niepodległości w 1962 roku przenosi swoje działania do Francji. Po długich negocjacjach OAS podpisuje zawieszenie broni, nieco wcześniej przywódcy jej umiarkowanego skrzydła zostają aresztowani.

Polskie Radio informuje o reakcji generała Salana na postawione mu zarzuty mordów i kradzieży. Oskarżony odczytał długie oświadczenie, w którym wziął na siebie całą odpowiedzialność za akcje OAS. Na końcu dodaje, że od tej chwili nic już więcej nie powie.

Wyrok zapada szybko, tydzień później w środę 23 maja 1962 roku wieczorem. Raoul Salan zostaje skazany na dożywocie. Decyzja sądu nie wstrzymuje aktywności Organizacji Tajnej Armii. Władzę przejmuje teraz Komitet Narodowy Oporu, który przygotowuje nieudany zamach na prezydenta Francji generała de Gaulle’a. Przywódca akcji pułkowni Jean-Marie Bastien-Thiry zostaje stracony w marcu 1963 roku.

Reakcja władz francuskich skierowana przeciwko OAS powoduje, że organizacja praktycznie przestaje istnieć po koniec 1963 roku. Jej przywódcy zostają skazani na wieloletnie więzienia.

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Tym żył świat" można słuchać od wtorku do piątku o godzinie 9.15. Zapraszają Michał Nogaś i Wojciech Włodarczyk.

(dmc)

Polecane