Przenieś się w czasie - zagraj w grę miejską
2011-05-13, 08:05 | aktualizacja 2011-05-13, 08:05
Jeszcze dziś można rejestrować się do udziału w rodzinnej grze "Śladami Asiuni". Trójka i Muzeum Powstania Warszawskiego zapraszają do zabawy i spotkania z pisarką w sobotę 14 maja.
Jechałeś tramwajem, który pamięta Twojego dziadka? Byłeś w konspiracyjnej piwnicy? Siedziałeś w samochodzie, który ma 70 lat? Zagraj w grę "Śladami Asiuni".
14 maja w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się promocja książki "Asiunia" Joanny Papuzińskiej, którą wydało Muzeum Powstania Warszawskiego, a Trójka objęła patronatem medialnym.
Spotkanie rozpocznie się od gry miejskiej "Śladami Asiuni", która przeznaczona jest dla dzieci w wieku 6-10 lat. Udział w niej jest wolny, ale trzeba dokonać rejestracji wysyłając e-mail na adres abosiacka@1944.pl.
Przebieg spotkania:
godz. 15.00-16.30 - Początek gry: dzielnica Ochota - miejsce wskazane przy rejestracji.
Gra polega na odnalezieniu przez rodziny ośmiu punktów na Ochocie, które są związane z historią Asiuni (bohaterką książki). Uczestnicy na kolejnych punktach będą poznawać postacie, które pomagały dziewczynce w czasie wojny: trzy szare wróżki, małą Elunię i tygrysa, jej babcię i starszych braci.
Wspólnie wykonają zadania i udadzą się do Sali Małego Powstańca w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie będzie na nich czekała Asiunia – Joanna Papuzińska – bohaterka i autorka książki. Wśród rodzin, które ukończą grę zostaną rozlosowane egzemplarze książki.
Partnerem akcji są: SweetHome oraz Muzeum Motoryzacji w Warszawie.
godz. 16.30-17.15 - Spotkanie z Joanną Papuzińską, Sala Małego Powstańca, Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp wolny.
Autorzy książki "Asiunia":
Joanna Papuzińska – prozaik i poetka, a także wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutowała gdy miała 17 lat. Od tego czasu wydała kilkadziesiąt książek i wierszy zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Jest laureatką bardzo wielu nagród, z których najbardziej sobie ceni "Order Uśmiechu". Urodziła się w Warszawie i mieszka tu do dziś. Można ją spotkać w jej ukochanych dzielnicach – w Śródmieściu i na Ochocie. Teraz jest bardzo radosną babcią i niesamowicie opowiada o swoim dzieciństwie, dlatego książką najbliższą jej sercu są "Darowane kreski", w których dzieli się tym, jak mała Asia widziała świat.
Maciej Szymanowicz – autor okładek oraz ilustracji do książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Urodził się w Białymstoku 31 lat po wojnie. W dzieciństwie kochał rysować, ale studiować postanowił na białostockim wydziale lalkarskim Akademii Teatralnej. Potem był aktorem lalkowym, ale nie podobało mu się to zajęcie. Powrócił zatem do miłości dzieciństwa i teraz projektuje książki, tworzy plakaty teatralne, gry planszowe i najróżniejsze inne rzeczy, czasem prowadzi także warsztaty komiksowe dla dzieci.
Patronat Honorowy Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka.
Miesiąc później ukaże się publikacja pt. "Zaklęcie na <W>" Michała Rusinka. Obie opowiadają o wojnie widzianej oczami dziecka, a powstały w oparciu o wspomnienia konkretnych osób – pięcioletniej Asiuni Papuzińskiej i Włodka Dusiewicza. Wywiady z bohaterami książek nagrane zostały w ramach projektu Archiwum Historii Mówionej w Muzeum Powstania Warszawskiego.