Duchowa ofiara w pokazowym procesie PRL

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
 Duchowa ofiara w pokazowym procesie PRL
Biskup Czesław KaczmarekFoto: źr. wikipedia

Jest 14 września 1953 roku, poniedziałek. Rozpoczyna się jeden z najsłynniejszych procesów pokazowych czasów Polski Ludowej.

Posłuchaj

Proces biskupa Czesława Kaczmarka
+
Dodaj do playlisty
+

W Warszawie sądzono "członków antypaństwowego i antyludowego ośrodka" na czele którego stał były ordynariusz diecezji kieleckiej - biskup Czesław Kaczmarek.

Obok niego na ławie oskarżonych zasiadło kilku księży i siostra zakonna Waleria Niklewska.

Biskupowi postawiono zarzut szpiegostwa na rzecz Stanów Zjednoczonych i Watykanu oraz faszyzacji życia społecznego, nielegalnego handlu walutami i kolaboracji. Duchowny nękany torturami przyznaje się do winy.

Rozprawie przewodniczy Mieczysław Widaj, który skazał już na śmierć kilkudziesięciu żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Po 8 dniach procesu, 22 września 1953 zapada wyrok, biskup Czesław Kaczmarek zostaje skazany na wieloletnie więzienie. 

Duchowny został wypuszczony na wolność w lutym 1955 roku, pogarszał się jego stan zdrowia. Dwa lata później na skutek umowy między władzami państwa a Kościołem został oczyszczony z głównych zarzutów. W roku 1990 biskup Kaczmarek został pośmiertnie uniewinniony i zrehabilitowany.

Po opuszczeniu więzienia nie zaprzestał działalności publicznej. Rząd PRL próbował wtedy wymóc na papieżu odwołania Kaczmarka z pełnionej funkcji. Jan XXIII stanowczo odmówił.

Aby posłuchać archiwalnych taśm Polskiego Radia dotyczących tamtego wydarzenia, proszę kliknąć ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj".

Audycji "Tym żył świat" można słuchać od wtorku do piątku o godzinie 9.15. Zapraszają Michał Nogaś i Wojciech Włodarczyk.


usc





Polecane