AVION, kawiarnia której nie ma - reportaż w Trójce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
AVION, kawiarnia której nie ma - reportaż w Trójce
Rysunek upamiętniający zniszczoną we 1939 roku kawiarnię AvionFoto: Ladislav Szpyrc/facebook.com/Kawiarnia AVION

Położona nad brzegiem Olzy, w Czeskim Cieszynie, kawiarnia Avion we wrześniu 1939 roku przestala istnieć. Tak pewnie byłoby do dziś, gdyby nie siła marzeń grupki artystów.

Posłuchaj

Reportaż 9 maja
+
Dodaj do playlisty
+

Polskie wojska, wycofujące sie z Zaolzia wysadziły most na rzece, przy którym stała. Lekka konstrukcja oszklonej kawiarni nie wytrzymała siły wybuchu. Niemieccy okupanci rozebrali pozostałości.

W połowie lat dziewięćdziesiątych grupa artystów, wśród których znaleźli się Renata Putzlacher i Jaromir Nohavica, przywołali wspomnienie kawiarni Avion, obok innych faktów i obiektów ważnych dla historii Cieszyna. Robili to tak długo i tak sugestywnie, że marzenie stało sie rzeczywistością.

Posłuchaj innych Trójkowych reportaży >>>

Kawiarnię założyła Żydówka Rosalia Wiesner w roku 1933, w tej samej lokalizacji dokonano teraz otwarcia odbudowanej kawiarni.

/

Miejsce pełni także rolę czytelni, to kawiarnia literacka. Znajduje się tu kącik Starszego Pana, inspirowany piosenką Jaromira Nohavicy. Cztery krzesła zajmują najczęściej odwiedzający kawiarnię artyści i aktorzy. - To jest chyba nasz ulubiony zakątek - mówi jedna z bohaterek reportażu - Miejsce zajmuje niedużą przestrzeń, ale jest nietypowe, stoi tu stoliczek i krzesła z epoki. Wyposażenie przenosi nas w lata 30.

Reportaż na moje.polskieradio.pl - słuchaj kiedy chcesz >>>

Zapraszamy do wysłuchania piosenki Jaromira Nohavicy, w której mówi o kawiarni Avion. Polską wersję zaśpiewał Zbigniew Zamachowski:

Niestety, okazało sie, że poprzednia nazwa "Avion" została już zastrzeżona przez przedsiębiorczego, cieszyńskiego restauratora, dlatego odbudowany obiekt nosi nazwę Noiva, czyli Avion czytany od tyłu.

Kawiarni patronuje samorząd lokalny i miejska biblioteka, a kawiarniane smakołyki przygotowują uczniowie cieszyńskiej szkoły gastronomicznej. - Czeskiemu Cieszynowi bardzo potrzebna była taka kawiarnia - mówi jedna z mieszkanek - To jest takie kulturalne środowisko, zawsze się tu odbywają koncerty.

W reportażu "Kacik starszego pana" udział wzięli Renata Putzlacher, scenarzystka słynnego spektaklu z piosenkami Jaromira Nohavicy "Cieszyńskie Niebo", Dana Zipserova z biblioteki miejskiej w Czeskim Cieszynie oraz sam Jaromir Nohavica.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Teresy Drozd i Janusza Deblessema!

Do słuchania "Reportaży" w Trójce zapraszamy od poniedziałku do czwartku o 18.15

usc, gs

Polecane