Cierpienie zamknięte w książce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Cierpienie zamknięte w książce
Irena Krzywicka, fotografia z 1930 rokuFoto: źr.wikipedia,lic.CC

- Mimo iż są przesiąknięte nieszczęściem, to przede wszystkim są to opowieści mądre - mówi Michał Nogaś o książce "Teraz się nie umiera" Ireny Krzywickiej.

Posłuchaj

Michał Nogaś o książce "Teraz się nie umiera"
+
Dodaj do playlisty
+

Zbiór opowiadań "Teraz się nie umiera" ukazuje się po raz pierwszy w Polsce, choć Irena Krzywicka napisała książkę na emigracji w latach 60. Książka ukazuje się nakładem Wydawnictwa Nisza.

Autorka była starannie wykształconą feministką, pisarką i tłumaczką. Jeszcze przed wybuchem II Wojny Światowej mówiła otwarcie o edukacji seksualnej, opowiadała się za likwidacją podziemia aborcyjnego. Była bardzo zaangażowana w działanie społeczne.

Po 1 września 1939 roku znalazła się na liście osób, które hitlerowcy chcieli w Polsce zlikwidować. Ponieważ pochodziła ze spolonizowanej rodziny żydowskiej, musiała się ukrywać.

/

W książce "Teraz się nie umiera" zebrała historie z życia swojego i bliskich jej ludzi życia w okupowanej Polsce.

- To opowieści przesiąknięte nieszczęściem - mówi Michał Nogaś - Zdecydowana większość z nich ma związek z wojną, okupacją, śmiercią, prześladowaniami. Czyta się to z zapartym tchem, pomimo bólu, który pojawia się na kolejnych stronach tej książki.

Kliknij ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj", aby usłyszeć więcej o tej książce. Książkowe recenzje znajdą Państwo także na blogu Michała Nogasia.

 

Audycji "Trójkowy znak jakości" można słuchać w każdy piątek około godz. 7.40.

usc

 

Polecane