Kultowy debiut Juliusza Machulskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kultowy debiut Juliusza Machulskiego
Jan MachulskiFoto: żr. filmpolski.pl

Podczas 8. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku premierę ma jedna z najlepszych polskich komedii gangsterskich - "Vabank" Juliusza Machulskiego.

3 października 1981 roku dziennikarka Polskiego Radia Anna  Fuksiewicz, relacjonując  8. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku, odkrywa debiutującego młodego reżysera, który wkrótce zawładnie wyobraźnią polskich kinomanów. "Vabank" Juliusza Machulskiego był hitem festiwalu.

Po pierwszej projekcji filmu w Gdańsku Juliusz Machulski zdradza Polskiemu Radiu, że zawsze marzył o zrobieniu dobrego filmu gangsterskiego. Przyznał się też do jeszcze jednej rzeczy: - Główną rolę pisałem specjalnie dla mojego ojca Jana - wyznał Juliusz Machulski.

Obok seniora rodu Machulskich w filmie zagrali m.in.: Elżbieta Zającówna, Ewa Szykulska, Leonard Pietraszak i Witold Pyrkosz.

Okazało się jednak, że jedną z najważniejszych ról w tym filmie odegrała muzyka Henryka Kuźniaka. Kompozytor, w wywiadzie udzielonym dziennikarce Polskiego Radia, podkreślał jej finezję. – Muzyka nadała temu filmowi dystans i lekkie przymrużenie oka – tłumaczył.

Aby poczuć atmosferę festiwalową sprzed ponad 30 lat wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Tym żył świat" można słuchać od wtorku do piątku o godzinie 9.15. Zapraszają Michał Nogaś i Wojciech Włodarczyk.

(mk)

Polecane