Teatr STUDIO i Polskie Radio na Placu Centralnym w Warszawie

Po świetnie przyjętych premierach słuchowisk Polskiego Radia w STUDIO i emisjach  na antenach Polskiego Radia ("ONI” Witkiewicza w Programie 2 Polskiego Radia i "Ślubu” Gombrowicza w radiowej Trójce), obydwa słuchowiska teatralne powracają w plenerze, na Placu Centralnym. Na scenie mikrofony, stoły do realizacji dźwięku i aktorzy. W miejscu scenografii – wyobraźnia.

Teatr STUDIO i Polskie Radio na Placu Centralnym w Warszawie

Dominika Ostałowska podczas spektaklu "ONI" w Teatrze STUDIO

Foto: Krzysztof Świeżak/Polskie Radio

We wrześniu publiczność będzie miała niepowtarzalną okazję, by zobaczyć słuchowiska "ONI” St. I. Witkiewicza i "Ślub” Witolda Gombrowicza w formule plenerowej. To druga szansa na spotkanie z formą, która odrzuca iluzję klasycznego teatru i skupia się przede wszystkim na słowie, głosie i obecności.

Za reżyserię obu słuchowisk odpowiada reżyser Teatru Polskiego Radia Tadeusz Kabicz, który świadomie rezygnuje z teatralnych podpórek, by wydobyć z tekstów maksymalną siłę. W "ONI” Witkacego absurd staje się narzędziem politycznego i egzystencjalnego niepokoju. Gombrowicz w "Ślubie” pokazuje, że język nie opisuje rzeczywistości: on ją prowokuje, zniekształca i burzy.

Słuchowiska z teatru radiowego w przestrzeni scenicznej

Oba słuchowiska zostały pierwotnie zrealizowane jako przedsięwzięcie Teatru STUDIO i Polskiego Radia, gdzie twórcy teatru radiowego przenieśli go do przestrzeni scenicznej STUDIO. Były to wydarzenia na żywo z udziałem publiczności i transmitowane na antenach Polskiego Radia. Widzowie zgromadzeni na placu będą mogli nie tylko śledzić proces realizacji dźwięku, ale także stać się częścią spektaklu. Teraz, w przestrzeni Placu Centralnego, otrzymają nowy kontekst i nową intensywność. Bliskość aktorów, otwarta przestrzeń miasta, obecność widzów, wszystko to zamienia się w spektakl dźwięku i  wyobraźni.

W słuchowisku "Oni” wystąpią aktorzy i aktorki: Tomasz Nosinski (Bałandaszek), Dominika Biernat (Spika), Dominika Ostałowska (Marianna / Ficia), Monika Świtaj (Abłoputo), Marcin Pempuś (Tefuan), Sonia Roszczuk (Rosika) oraz Monika Obara i Rob Wasiewicz grający postaci epizodyczne i tworzący fonosferę. Natomiast w "Ślubie” w rolach głównych wystąpią: Dominika Biernat, Daniel Dobosz, Sławomir Orzechowski (gościnnie), Dominika Ostałowska, Paweł Smagała, Rob Wasiewicz i Ewelina Żak.

Terminy i bilety:

"ONI”

9 września (wtorek), godz. 19:00 – Plac Centralny
"ŚLUB”

15 września (poniedziałek), godz. 19:00 – Plac Centralny

Bilety w symbolicznej cenie 10 zł. Czas trwania: ok. 50 minut.

Czytaj także:

mat.prasowe/id