Trójka|Magazyn Bardzo Kulturalny
Wieczór Wigilii Wielkanocnej w Trójce
2011-04-21, 00:04 | aktualizacja 2011-04-21, 00:04
Która to już Wigilia Wielkanocna w Trójce? I który raz zadaję naszym gościom te najtrudniejsze pytania, dotyczące CZASU między Wielkim Tygodniem a Niedzielą Zmartwychwstania?
Pytania – te same i tylko rok dopisywany do PASCHY zmienia się. PASJA i PASCHA – to nie wyłącznie piękna gra słów. Napięcie jest także między TEMATAMI tego wieczoru, a świecką naturą miejsca, w którym je poruszamy.
Trudności wszelkie łatwiej podjąć w towarzystwie, w którym czujemy się bezpiecznie, wśród ludzi, którym ufamy, a, jeżeli stanowią oni dla nas autorytety, to komfort znacznie wzrasta. Miejsce też można postarać się uczynić przyjaznym. Ocenią Państwo, w jakim stopniu udało mi się osiągnąć ideał.
Nasze zaproszenie przyjął ksiądz arcybiskup TADEUSZ GOCŁOWSKI, ale też udało się zaprosić STEFANA CHWINA oraz częstego gościa moich wigilii – księdza KRZYSZTOFA NIEDAŁTOWSKIEGO – duszpasterza Środowisk Twórczych Gdańska.
Wspomniane miejsce przyjazne – to ciepła, gościnna, przytulna i pięknie położona weranda u Jaśków czyli u IWONY i JAŚKA PAWŁOWSKICH.
Atmosfera, w której zasiedliśmy do naszej wigilijnej rozmowy, sprzyjała swobodnym wypowiedziom. Czuliśmy się komfortowo, zasiadając do postnej, choć bardzo smakowitej wieczerzy, przygotowanej przez Gospodarzy, która miała symboliczny zarazem charakter.
W perspektywie – mieliśmy MIASTO ŚWIĘTE – JEROZOLIMĘ . Ukaże się niebawem książka Simona Sebaga Montefiore – "JEROZOLIMA BIOGRAFIA".
Wydawnictwo Magnum poprosiło nas o patronat. Bliżej książce przyjrzał się w wieczór Wielkiego Piątku – Jerzy Sosnowski.
Od 2 lat mam też album JORDI SAVALLA poświęcony Jerozolimie – Miastu Pokoju Niebiańskiego i Ziemskiego. Z radością znów sięgnęłam po tę muzykę.
Od paru dni natomiast cieszę się płytą JANA KANTEGO PAWLUŚKIEWICZA i LESZKA ALEKSANDRA MOCZULSKIEGO, pod znaczącym tytułem "PRZEZ TĘ ZIEMIĘ PRZESZEDŁ PAN".
Na ten wieczór zaprosiłam jeszcze jednego gościa. Spotkaliśmy się też wcześniej – oczywiście. To pan STANISŁAW RADWAN. I to nie jest także łatwa rozmowa. Dotyczy teatru, którego już nie ma – JERZEGO GRZEGORZEWSKIEGO. I – trzecią płytą, z której muzyki posłuchamy jest wydana przez Narodowy Instytut Audiowizualny – "Coś co zginęło szuka tu imienia - muzyka Stanisława Radwana dla Teatru Jerzego Grzegorzewskiego".
Zapraszam na 3 godziny WIGILII PASCHALNEJ – w sobotę, 23 kwietnia, między 21.00 i północą.
IWONIE i JAŚKOWI PAWŁOWSKIM DZIĘKUJĘ ZA GOŚCINĘ – już po raz drugi. To u Nich spędziliśmy również Wigilię Bożego Narodzenia 2010.
Jaśko udostępnił nam swoje fotki, dzięki, którym możemy podziwiać stół przygotowany przez Iwonę. Gości – także – oczywiście...