Zmarł autor "Dnia Szakala". Frederick Forsyth miał 86 lat

Odszedł twórca "Dnia Szakala", "Psów wojny" i "Akt Odessy". Jego powieści sprzedały się w 70 milionach egzemplarzy i były wielokrotnie ekranizowane. W filmowych adaptacjach jego książek grali najlepsi: od Edwarda Foxa, przez Johna Voighta i Christophera Walkena, po Pierce’a Brosnana.

Zmarł autor "Dnia Szakala". Frederick Forsyth miał 86 lat

Federick Forsyth

Foto: PAP/PA

Brytyjski pisarz w młodości był pilotem RAF-u, by później zostać dziennikarzem Reutersa i BBC, ale i współpracownikiem brytyjskiego wywiadu. Jego książki wielokrotnie adaptowano na potrzeby kina i telewizji, a niektóre z ekranizacji przeszły do historii.

Od pilota do korespondenta wojennego

Forsyth urodził się w Ashford w hrabstwie Kent. W wieku 19 lat został najmłodszym pilotem Królewskich Sił Powietrznych, gdzie służył w latach 1956-1958. Niedługo później wybrał karierę dziennikarską, gdyż, jak sam mówił, "chciał podróżować i pracować na własnych warunkach". Po kilku latach pracy trafił do Reutersa, a następnie do BBC. Był m.in. korespondentem we Francji, Niemczech i ogarniętych wojną krajach Afryki.

Książkowe thrillery, które podbiły ekrany

Na początku lat 70. z dziennikarza stał się pisarzem: w 35 dni napisał swoją debiutancką powieść "Dzień Szakala" (1971), która opowiada o zamachu na generała de Gaulle’a i natychmiast zyskała status bestsellera. Filmowa adaptacja z 1973 roku, w reżyserii Freda Zinnemanna z Edwardem Foxem w roli tytułowej, stała się kinowym przebojem, zdobywając zarazem uznanie krytyków.

Książka inspirowała także film Michaela Catona-Jonesa "Szakal" (1997) z Bruce’em Willisem, Sidneyem Poitierem i Richardem Gere'em w rolach głównych. W 2024 roku serialowa wersja "Dnia Szakala" z Eddiem Redmaynem przyniosła aktorowi nominację do Złotego Globu i okazała się hitem. Już zapowiedziano kolejny sezon.

Wkrótce pojawiły się kolejne ekranizacje: "Akta Odessy" (1974) z Jonem Voightem i Maximilianem Schellem, "Psy wojny" (1980) z Christopherem Walkenem i Tomem Berengerem, "Czwarty protokół" (1987) z Michaelem Caine'em i Pierce’em Brosnanem. Każda z tych produkcji potwierdzała wyjątkową zdolność Forsytha do tworzenia wciągających, realistycznych scenariuszy osadzonych w świecie szpiegów, najemników i politycznych intryg.

Dziennikarz i szpieg

Forsyth nie był jedynie obserwatorem świata wywiadu: przez ponad 20 lat współpracował także z brytyjskimi służbami specjalnymi. Informację tę ujawnił dopiero w autobiografii "The Outsider: My Life in Intrigue" (2015). Będąc  korespondentem podczas konfliktu w Biafrze w latach 60., dostarczał informacje, nie biorąc za to żadnego wynagrodzenia: - To były inne czasy, zimna wojna trwała w najlepsze - tłumaczył.

Choć znany był głównie jako twórca realistycznych thrillerów, w 1999 roku napisał "Upiór Manhattanu" - kontynuację słynnego "Upiora w operze". Powieść posłużyła jako inspiracja do musicalu Andrew Lloyda Webbera "Love Never Dies".

Pisarz, konserwatysta, komentator

Jako pisarz Forsyth pozostawił po sobie nie tylko wiele bestsellerowych książek, ale także spore dziedzictwo filmowe: jego prozę adaptowano zarówno na duży, jak i na mały ekran. Wśród ekranizacji znalazły się m.in. "Ikona (2005) i "Mściciel" (2006), a także produkcje telewizyjne z lat 80. i 90., często z nim jako współscenarzystą i producentem wykonawczym.

Do końca życia pozostał osobą aktywną, pisząc i komentując bieżące wydarzenia polityczne. Uważany za jednego z najbogatszych pisarzy świata, w swoich poglądach politycznych był zdecydowanym konserwatystą i przeciwnikiem Unii Europejskiej.


Piotr Radecki/k