Reportaż "Kolory Boga": czy dla par LGBT+ jest miejsce w Kościele?
Czy dla par LGBT+ jest miejsce w Kościele? Jak doprowadzić do równego taktowania tej mniejszości w społeczeństwie tak bardzo przywiązanym do konserwatywnych wzorców rodziny? W Klubie Trójki reportaż "Kolory Boga" Aleksandry Dobieszewskiej.
Reportaż „Kolory Boga” - czy dla społeczności LGBT+ jest miejsce w Kosciele?
Foto: Michał Żebrowski/East News
W Klubie Trójki posłuchamy reportażu "Kolory Boga" Aleksandry Dobieszewskiej. W nim historia pary: mija 19 lat odkąd Magda i Uschi wymieniły się obrączkami w Polsce. - Nie wierzę, że będziemy mogły wziąć kiedyś ślub w Kościele katolickim. Uschi jest głęboko wierząca, kilka razy w tygodniu chodzi do Kościoła. Spowiadam się z tego, jak realizuję Królestwo Boże na Ziemi w związku z Magdą, a nie z samego istnienia naszej relacji - mówi Uschi.
Uschi należy do Kongresu Katolików i Katoliczek, jest zaangażowana w życie Kościoła i walczy o akceptację osób LGBT w chrześcijańskiej wspólnocie. - Jezus przyjmował wszystkich, a już szczególnie tych na marginesie — wykluczonych - tłumaczy bohaterka reportażu. Prawie 15 lat temu z inicjatywy Artura Kapturkiewicza i Agnieszki Wiciak powstała nieformalna Grupa Polskich Chrześcijan LGBTQ "Wiara i Tęcza". Zdaniem członków i członkiń te dwa słowa w nazwie wcale się nie wykluczają.
W studiu Anna Dudzińska gościła Annę Strzałkowską — to psycholożka i socjolożka, ekspertka w zakresie równego traktowania, partycypacji społecznej i budowania polityk miejskich, aktywistka Fundacji Tęczowe Rodziny, uhonorowana parę dni temu Odznaką Solidarności i Praw Człowieka Europejskiego Centrum Solidarności, autorka Gdańskiego Modelu na rzecz Równego Traktowania.
Izabela Dudkiewicz