30 lat Niebieskiej Linii i trzy dekady walki z przemocą domową

Punktem wyjścia do dyskusji w najbliższym wydaniu "Klubu Trójki" (20.05), prowadzonego przez Annę Kowalczyk, będą 30. urodziny Niebieskiej Linii. Rozmowa dotyczyć będzie tego, jak w Polsce – zwłaszcza w ostatnich 30 latach, ale też historycznie – zmieniał się stosunek do przemocy domowej wobec kobiet i dzieci.

30 lat Niebieskiej Linii i trzy dekady walki z przemocą domową

Niebieska Linia działa już od 30 lat

Foto: PAP/Leszek Szymański

Niebieska Linia działa od 1995 roku. Do życia została powołana jako Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie – placówka Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Celem instytucji jest działanie na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej i edukacji w tym zakresie. W ramach swoich zadań zapewnia wsparcie ofiarom oraz świadkom, ale też organizuje szkolenia i konsultacje. Poza pomocą psychologiczną i prawną prowadzi również ogólnopolskie poradnie – mailowe i telefoniczne.

30 lat Niebieskiej Linii w Polsce

Niestety, pomoc ze strony Niebieskiej Linii wciąż jest potrzebna. Choć konstytucyjny zakaz stosowania kar fizycznych został wprowadzony w 2010 roku, skala przemocy domowej wciąż przeraża. Według danych zgromadzonych w raporcie "Diagnozy przemocy wobec dzieci w Polsce" aż ośmioro na dziesięcioro dzieci doświadczyło jakiejś formy przemocy, wliczając także rówieśniczą. Natomiast 30 proc. dzieci padło ofiarą przemocy ze strony bliskich dorosłych. Z kolei w 2021 roku Niebieska Linia odnotowała trzykrotny wzrost liczby zgłoszeń.

Jak to wygląda w liczbach, a nie procentach? W 2016 roku ponad 90 tys. osób w Polsce uznano za ofiary przemocy domowej. 90 proc. z nich to kobiety i dzieci. Jeśli natomiast spojrzymy na aktualne dane, to w samym kwietniu Niebieska Linia odebrała 4776 połączeń od osób potrzebujących wsparcia. Oprócz tego przeprowadziła 3798 interakcji online (w formie czatu i formularza) i podjęła 30 interwencji ratujących życie. 

Skala przemocy domowej w Polsce

Jaka jest dziś dokładna (o ile da się to ustalić) skala przemocy domowej w Polsce? Między innymi o tym porozmawiamy w "Klubie Trójki" po godz. 20.05. Dr hab. Barbara Klich-Kluczewska z Uniwersytetu Jagiellońskiego przedstawi kontekst historyczny. Daga Gregorowicz z polsko-ukraińskiego zespołu muzycznego DagaDana opowie o pieśniach ludowych jako źródle wiedzy o społecznym tabu.

W audycji będziemy gościć również przedstawicielkę Niebieskiej Linii. Agnieszka Machnowska w rozmowie z Anną Kowalczyk przybliży historię organizacji, ale przede wszystkim opowie, jak dziś wygląda jej praca, kto dzwoni, co się zmieniło, jaka jest skala przemocy i na ile jesteśmy w stanie skutecznie pomagać.

qch/k