R.E.M. dla Radia Wolna Europa. Zespół przygotował specjalną EP-kę

Muzycy z R.E.M. wydali EP-kę wyjątkową z dwóch powodów. Po pierwsze, wracają na niej do jednego ze starych utworów i go odświeżają. Po drugie, dochód z krążka trafi do Radia Wolna Europa, które ostatnio znalazło się na celowniku prezydenta USA Donalda Trumpa.

R.E.M. dla Radia Wolna Europa. Zespół przygotował specjalną EP-kę

Mike Mills i Michael Stipe z grupy R.E.M. okazali wsparcie Radiu Wolna Europa

Foto: PAP/DPA/Britta Pedersen

Specjalne wydawnictwo od R.E.M. otrzymało nazwę "Radio Free Europe 2025". Znajdziemy na nim pięć utworów. Głównym punktem krążka jest jednak wydane w 1981 roku "Radio Free Europe". Poza oryginalnym nagraniem na EP-ce pojawiła się odświeżona wersja piosenki (za jej remix odpowiada Jacknife Lee) i wersja z dopiskiem "dub". Tę drugą, warto dodać, przygotował Mitch Easter - producent, który czuwał nad całością płyty oraz współpracował z R.E.M. na początku działalności zespołu. Tracklistę domykają instrumentalne "Wh. Tornado" i znane już fanom "Sitting Still".

Na razie EP-ka jest dostępna wyłącznie w streamingu, ale do sprzedaży trafi też wersja na winylu. Dochód ze sprzedaży "Radio Free Europe 2025" trafi natomiast do redakcji Radia Wolna Europa, która w tym roku świętuje 76-lecie istnienia. Urodziny to jeden z powodów do wydania albumu. Kolejnym jest chęć okazania wsparcia rozgłośni, która ostatnio stała się celem ataków ze strony Donalda Trumpa. - Jak wiadomo, ona nie podoba się ani Elonowi Muskowi, ani JD Vance'owi, ani Donaldowi Trumpowi. Twierdzą oni, że nikt Radia Wolna Europa nie słucha, co nie jest prawdą. R.E.M. stoją za wolnymi mediami, dlatego zespół postanowił wydać tę płytę - opowiadał w środę 7 maja na antenie Trójki Michał Nogaś.

R.E.M. ze wsparciem dla Radia Wolna Europa

Problemy rozgłośni rozpoczęły się w połowie marca tego roku. Wtedy to, na mocy rozporządzenia prezydenta USA, wstrzymane zostały transmisje szeregu publicznie finansowanych stacji radiowych i telewizyjnych, w tym tych największych i najbardziej znanych - Głosu Ameryki i Radia Wolna Europa.

- Bez względu na to, czy to muzyka, czy wolne media - cenzura w każdym przypadku jest zagrożeniem dla prawdy. W Światowym Dniu Wolności Prasy (3 maja - red.) przesyłam podziękowania do dzielnych dziennikarzy Radia Wolna Europa - przekazał w notatce prasowej wokalista i jeden z założycieli R.E.M., Michael Stipe. - Dziennikarze Radia Wolna Europa wkurzali dyktatorów przez 75 lat. Wiesz, że robisz dobrze swoją robotę, jeśli robisz sobie odpowiednich wrogów - dodał w komunikacie współzałożyciel i basista zespołu Mike Mills.

Kamil Kucharski/k