Jadwiga Jankowska-Cieślak nie żyje

Wybitna aktorka teatralna i filmowa Jadwiga Jankowska-Cieślak nie żyje. Jako pierwsza Polka zdobyła Złotą Palmę w Cannes. Aktorka zmarła w wieku 74 lat. Jadwiga Jankowska-Cieślak przez wiele lat współpracowała z Teatrem Polskiego Radia. W 2023 roku otrzymała nagrodę Polskiego Radia "Wielki Splendor".

 Jadwiga Jankowska-Cieślak nie żyje

Jadwiga Jankowska-Cieślak przez wiele lat współpracowała z Teatrem Polskiego Radia

Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Informację o śmierci  aktorki podała Polska Agencja Prasowa, powołując się na agencję Malawski. 

Na Facebooku agencja Malawski napisała: "Szanowni Państwo, z ogromnym żalem i smutkiem informujemy, że odeszła Jadwiga Jankowska - Cieślak. Wielka, wybitna Aktorka i wspaniały Człowiek. Nasza współpraca była ogromnym zaszczytem. Wielki żal…".


Pierwsza Polka nagrodzona Złotą Palmą w Cannes

Jadwiga Jankowska-Cieślak była pierwszą Polką nagrodzoną Złotą Palmą dla najlepszej aktorki na Festiwalu Filmowym w Cannes za główną rolę w filmie Inne spojrzenie (1982). Dwukrotnie laureatka Złotych Lwów za najlepszą główną rolę kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za filmy Sam na sam (1977) i Wezwanie (1997) oraz laureatka Polskiej Nagrody Filmowej Orła za najlepszą główną rolę kobiecą w filmie Rysa (2008).

W 1979 została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi. W 2007, na wniosek Prezydenta RP, została uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2009 otrzymała Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Wykładowczyni warszawskiej szkoły teatralnej

Jadwiga Jankowska-Cieślak urodziła się w Gdańsku w 1951 roku.

W latach 1972–1973 współpracowała z Puławskim Studio Teatralnym, grupą młodych absolwentów szkoły teatralnej próbujących z dala od dużych ośrodków scenicznych stworzyć kontestujący artystyczny teatr . 

W latach 90. była wykładowczynią w warszawskiej szkole teatralnej. W latach 1990–1994 była związana Teatrem Powszechnym w Warszawie, gdzie grała Evę Meara’e w Okruchach czułości Neila Simona w reż. Włodzimierza Kaczkowskiego (1992), Agnes w Tańcach z Ballybeg Briana Friela w reż. Judy Friel (1993) i Ernestynę van Veen w Wariacjach Goldbergowskich George’a Taboriego w reż. Rudolfa Zioło (1994).

W 2005 zdobyła nominację do Feliksa Warszawskiego za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą – za role Pauliny i Aurelii w spektaklu Niedokończony utwór na aktora wg Antoniego Czechowa i Yasminy Rezy w Dramatycznym w reż. Krystiana Lupy.

Laureatka nagród festiwalu "Dwa Teatry"

Za te dwie role i postać Matki w Opowieściach o zwyczajnym szaleństwie Petra Zelenki w Dramatycznym miesięcznik „Teatr” przyznał jej Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepszą kobiecą kreację aktorską w sezonie 2004/2005. Od roku 2008 związała się z Teatrem Ateneum.

W 2011 na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie otrzymała nagrodę za rolę Matki w słuchowisku Tomasza Mana Sex machine w Teatrze Polskiego Radia. Ponadto występowała w teatrach warszawskich: Rozmaitości, Polskim, Studio, „Scena Prezentacje” i Och-Teatr.

W 1981 odebrała nagrodę I stopnia Komitetu do spraw Radia i Telewizji „Polskie Radio i Telewizja”. W węgierskim melodramacie Károlya Makka Inne spojrzenie (Egymásra nézve, 1982), podejmującym tematykę LGBT, zagrała postać lesbijki Evy, za którą odebrała Złotą Palmę dla najlepszej aktorki na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Audycji o filmach "Trójkowo, filmowo" posłuchasz na stronie podcasty.polskieradio.pl

**

Izabela Dudkiewicz

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.