Semana Santa, czyli Wielki Tydzień w Hiszpanii

W Hiszpanii Wielki Tydzień (Semana Santa) jest obchodzony w wyjątkowy sposób. W każdym zakątku kraju od Niedzieli Palmowej do Wielkiego Piątku odbywają się dziesiątki procesji przedstawiających drogę krzyżową Chrystusa. Dla jednych to niesamowite widowisko i atrakcja turystyczna, dla innych ważne przeżycie duchowe. 

Semana Santa, czyli Wielki Tydzień w Hiszpanii

Procesja Wielkiego Tygodnia w Hiszpanii

Foto: shutterstock/Alexkatkov

Semana Santa, czyli hiszpański Wielki Tydzień, rozpoczyna się w Niedzielę Palmową (Domingo de Ramos). W każdej części kraju święto to obchodzone jest nieco inaczej, zgodnie z lokalnymi zwyczajami. Procesje angażują całe społeczności, tradycja ich organizowania sięga XVI wieku. 

Wielki Tydzień w Hiszpanii to fenomen kulturowy i swoisty spektakl, który każdego roku podziwiają tysiące turystów. 

Wielki Tydzień w Sewilli i Maladze

Najbardziej huczne obchody, będące jednocześnie dużą atrakcją turystyczną, odbywają się w Sewilli i innych miastach południowej Hiszpanii: w Maladze, Granadzie, Leonie i Murcji. W obchodach w Maladze od lat bierze udział Antonio Banderas. Aktor urodził się w tym mieście i zawsze podkreśla związki z lokalną społecznością i tradycją. 

Przemarsze w całej Hiszpanii organizowane są przez cofradías, czyli bractwa związane z konkretną parafią, które do Wielkiej Nocy przygotowują się miesiącami, niektóre przez cały rok. Część bractw działa bez przerwy nawet od XV wieku.

W dużych miastach takie grupy mogą zrzeszać nawet kilka tysięcy członków. Każde z bractw posiada charakterystyczny kolor szat. Nie ma tu oczywiście miejsca na przypadki. Czerwień jest zwykle związana z krwią i męką Chrystusa, biel z czystością, a czerń z żałobą.

Procesje w ciszy i przy świecach 

Obchody odbywają się zarówno za dnia, jak i o świcie czy w nocy. Na potrzeby procesji organizowanych po zmroku często gaszone są latarnie uliczne. Wówczas wydarzenie nabiera wyjątkowego klimatu – ulice rozświetla jedynie blask świec.

Podczas procesji uczestnicy niosą specjalne platformy, bogato zdobione kwiatami, baldachimami i świecami, na których umieszczone są figury Chrystusa lub Matki Boskiej. Wiele z nich to bezcenne dzieła sztuki sakralnej, pochodzące często z czasów średniowiecza.

Platformy ważą od 500 kilogramów do nawet jednej tony, a do ich przenoszenia potrzeba dziesiątek, a czasem nawet setek mężczyzn. Aby przemieszczać je równo i stabilnie, przez wiele miesięcy ćwiczą oni specjalny układ kroków.


Niektóre procesje odbywają się w całkowitej ciszy. Organizujące je bractwa uważają, że taka atmosfera sprzyja głębokiemu przeżywaniu emocji towarzyszących orszakowi. Na ulicach hiszpańskich miast przeważają jednak pochody w akompaniamencie muzyki, wykonywanej przez zespoły złożone z instrumentów dętych i perkusyjnych.

Oprawa muzyczna ma podkreślać uroczysty, a zarazem refleksyjny charakter wydarzenia, oddając emocje związane z tajemnicą Wielkiego Tygodnia. Teksty pieśni często nawiązują do kluczowych epizodów biblijnej historii.

*

Izabela Dudkiewicz

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.