Nowa powieść w Trójce: "TAXI. Opowieści z kursów po Kairze"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
  Nowa powieść w Trójce: "TAXI. Opowieści z kursów po Kairze"
Przemysław Bluszcz i Wojtek Brzeziński Foto: Fot.: Adam Sobieraj

O godz. 20.50 zapraszamy na powieść w paśmie wieczornym: "TAXI. Opowieści z kursów po Kairze" Al-Chamisi Chalida.

Powracamy do literatury faktu w wersji dźwiękowej, co stanowi duże wyzwanie, jeśli chce się, by nie tylko fakty przemawiały, ale także ożywiała się nasza wyobraźnia. Moją wyobraźnię ożywiło wspomnienie brzmienia Kairu, brzmienia wyjątkowo dojmującego i zapadającego w pamięć.

Byłam w Kairze mniej więcej wtedy, kiedy powstawała książka egipskiego dziennikarza, który zapisywał swoje rozmowy z kairskimi taksówkarzami. Informacja, zamieszczona we wstępie do "TAXI", że po stolicy Kairu jeździ 80 tysięcy taksówek, daje pewne wyobrażenie tego, co dominuje w "melodii" tego miejskiego giganta: wielogłosowy chór klaksonów.

Wśród efektów, które usłyszymy w tle naszej lektury (zarejestrowanych przeze mnie na ulicach Kairu) jest ów "utwór na klaksony", w istocie trudny do zaakceptowania przez wrażliwość/słuch mieszkańca małego miasteczka, jakim jest np. Warszawa w stosunku do Kairu.

Tło dźwiękowe molocha sprzyjało więc budowaniu warstwy brzmieniowej naszej lektury. Wyzwanie stanowiła natomiast oprawa muzyczna, która w sposób naturalny współpracuje z tekstami literatury pięknej. Tu ryzykujemy, dobierając muzykę, do czegoś, czego fakty w sposób oczywisty nie podpowiadają. Nie chciałam też ograniczać się do muzyki egipskiej czy arabskiej. W efekcie sięgnęłam po muzykę Włodka Kiniorskiego i po Kroke odchodząc od rodzajowej dosłowności. Ciekawa jestem efektu.

Piszę o formie, treść bowiem jest oczywista, "morał", płynący z tej lektury – klarowny. Dowiadujemy się po prostu sporo o kairskiej społeczności i o samym mieście na początku XXI wieku. Łatwiej też po lekturze zrozumieć to, co na początku tego roku działo się w Kairze.


Wracając do spraw formalnych, ucieszyła nas propozycja złożona nam przez młode wydawnictwo Karakter, czytania w Trójce "Taxi", gdyż tekst będący rozmową daje szansę zaproszenia dwóch aktorów, a dwugłos stanowi walor radiowej lektury.

Szczególnie, jeśli zaprosi się tak dobrych aktorów, jakimi są panowie Przemysław Bluszcz i Wojtek  Brzeziński ( pierwszy czytał u nas "Biegaczy", drugi "Pomponiusza Flatusa"– tytuły przytoczyłam w skrócie).

Zapraszamy od poniedziałku do czwartku o 20.50. Wyjątkowo, ze względu na benefis Wojciecha Młynarskiego, zaczynamy jednak we wtorek 19 kwietnia.

Renata Szewczak, Janusz Deblessem, Mateusz Patyk i Baszka Marcinik.

Polecane