50 pokazów na 50-lecie festiwalu filmowego w Gdyni
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni obchodzi w tym roku 50. urodziny. – Jubileusz 50-lecia zobowiązuje, dlatego postanowiliśmy obchodzić go aż do końca roku i nie tylko w Gdyni – mówi w audycji "Trójkowo, Filmowo" Joanna Łapińska, dyrektorka artystyczna Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
Joanna Łapińska, dyrektorka artystyczna FPFF w Gdyni
Foto: YouTube/Wprost
– "50 na 50" to mój pomysł na świętowanie 50-lecia festiwalu – przyznaje w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim Joanna Łapińska, dyrektorka FPFF.
W ramach projektu w 57 miejscach odbywają się przeglądy filmów z dotychczasowego repertuaru Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Pokazy można zobaczyć m.in. w Gdańsku, Warszawie, Krakowie, Hrubieszowie, Bolesławcu, Lubomierzu.
Przeglądy filmowe od Sejn po Suchą Beskidzką
– Dzięki naszym partnerom: domom kultury, DKF-om, kinom, festiwalom i szkołom filmowym pojawimy się w Polsce w aż tylu miejscach, od Sejn po Suchą Beskidzką – komentuje dyrektorka festiwalu.
Gospodarze przeglądu w poszczególnych miastach mogli wybrać trzy tytuły filmów fabularnych lub krótkich metraży. Produkcje miały być połączone ideą odwołującą się do historii festiwalu. Organizatorzy FPFF przygotowali wstępne ścieżki proponujące konkretne zestawienia. Pojawiały się rozmaite propozycje, ale dwa tytuły, które były wybierane najczęściej to "Ucieczka z kina 'Wolność'" i "Dzień świra".
– Chodziło nam o to, by te projekcje były osadzone w historii festiwalu i w miejscach, w których odbywają się przeglądy – podkreśla rozmówczyni Ryszarda Jaźwińskiego.
Projekt "50 na 50" potrwa do grudnia tego roku.
Filmy i spotkania z zaproszonymi gośćmi
Pokazom towarzyszą spotkania z zaproszonymi gośćmi, którzy opowiedzą o prezentowanych filmach i podzielą się festiwalowymi wspomnieniami.
Uczestnicy poszczególnych wydarzeń będą mogli poznać festiwal z wielu perspektyw, m.in. przez pryzmat filmów wyreżyserowanych przez absolwentów wybranych szkół filmowych czy z udziałem wybitnych filmowców, takich jak Jerzy Stuhr, Janusz Zaorski, Marek Koterski czy Daniel Olbrychski.
Niektóre z wydarzeń skupią się wokół kina gatunkowego czy filmów dla młodych widzów, inne zaś będą dotyczyć przełomowych wydarzeń, takich jak pierwsze festiwale organizowane w Gdańsku, nagrodzenie „Człowieka z marmuru” symboliczną cegłą czy pandemiczna 45. edycja zorganizowana w całości online. Wśród poruszanych tematów pojawią się również bunt, kwestie różnorodności, inności i dialogu. Oraz festiwalowe nagrody – zdobywcy Złotych Lwów czy statuetki Don Kichota.
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni potrwa od 22 do 27 września.
O czym jeszcze rozmawialiśmy w audycji "Trójkowo, Filmowo" można posłuchać na stronie podcasty.polskieradio.pl
Izabela Dudkiewicz/kor