Prawo jazdy - niby bezterminowe, ale z terminem ważności. Obowiązkowa wymiana od 2028 roku
Prawo jazdy ma zdecydowana większość osób uprawnionych do jego posiadania. Ale posiadacze tego dokumentu nie są równi: jedni mają prawo jazdy bezterminowe, a pozostali - ważne przez 15 lat.
Czy seniorzy powinni prowadzić samochód?
Foto: Shutterstock
Skąd taka nierówność? Kierowcy, którzy uzyskali prawo jazdy przed rokiem 2013, dostawali dokument bezterminowy. Potem wydawano już tylko dokumenty ograniczone czasowo: ważne przez 15 lat.
Unia eliminuje bezterminowe prawa jazdy
Jest oczywiste, że kierowcy z bezterminowym prawem jazdy są w sytuacji lepszej, gdyż nie muszą odnawiać dokumentu, przechodzić po raz kolejny badań lekarskich etc. Jednak ta sytuacja ma ulec zmianie w roku 2028: wtedy ma nastąpić obowiązkowa wymiana praw jazdy i te bezterminowe znikną. Posiadacze takiego dokumentu będą mieli pięć lat na jego wymianę.
To jest wymóg Unii Europejskiej motywowany m.in. faktem, że okresowe badania lekarskie, prowadzone przy okazji odnowienie uprawnień do prowadzenia pojazdów, pozwolą wychwycić ewentualne zmiany zdrowotne uniemożliwiające prowadzenie pojazdów.
Starsi kierowcy są bezpieczni
Dotyczy to w szczególności osób starszych. W powszechnej opinii takie osoby, siadając za kierownicą, rzekomo mogą stwarzać zagrożenie. - To widać na drogach: wolniejsze reakcje, dziwne reakcje. W pewnym wieku prawo jazdy powinno być już weryfikowane - stwierdzają inni, młodsi kierowcy.
Jednak statystyki mówią coś zupełnie przeciwnego: starsi kierowcy stanowią jedną z bezpieczniejszych grup uczestników ruchu drogowego.
***
Piotr Radecki/kor