Zmiany dla kredytobiorców

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zmiany dla kredytobiorców

Jesteśmy jednym z ostatnich krajów, który zastosował się do unijnej dyrektywy w sprawie udzielania kredytów. Zakłada ona między innymi wprowadzenie Europejskiego Ujednoliconego Formularza Kredytowego.

Posłuchaj

Bardzo Ważny Projekt 12 kwietnia
+
Dodaj do playlisty
+

Sejm przyjął nowelizację ustawy o kredycie konsumenckim. Jedna ze zmian dotyczy maksymalnej kwoty zadłużenia w kredycie gotówkowym, która do tej pory wynosiła 80 tys. złotych. Po wejściu ustawy w życie konsument będzie mógł otrzymać kredyt w wysokości 75 tys. euro. Ale to nie jedyna zmiana.

- Poprzednia ustawa w dużym stopniu ingerowała w to, jak ma wyglądać umowa kredytowa, a teraz każdy zainteresowany otrzyma formularz jednolity na terenie całej Unii Europejskiej - wyjaśniła Halina Kochalska, analityk Open Finance.

W dokumencie znajdą się informacje o kosztach kredytu, stopie procentowej, możliwości ubezpieczenia kredytu, a także konsekwencjach nieterminowej spłaty. Dzięki EUFK będziemi mieli łatwiejszy dostęp do ofert kredytowych we wszystkich krajach członkowskich.

- Warto zaznaczyć, że zobowiązane do pokazania nam swojej propozycji kredytowej będa nie tylko banki, ale także wszelkie instytucje udzielające pożyczek - wyjaśniła.

Halina Kochalska dodała, że nowa ustawa pozostawia spore pole manewru w ustalaniu stawek prowizyjnych, gdyż dotychczasowy limit 5 proc. łącznych prowizji, opłat i innych kosztów przestanie obowiązywać. - Ponieważ sposób wypełniania formularza, czyli ujęcia różnych opłat i stawek w poszczególnych rubrykach, nie jest do końca określony, wiele będzie zależało od uczciwości instytucji finansowych - dodała.

 

W dalszej części audycji:
- skrót wiadomości gospodarczych;
- przebieg i wnioski płynące z konferencji "Jak zwiększyć zatrudnienie w Polsce?" przybliżył nam jeden z jej uczestników Piotr Lewandowski z Instytutu Badań Strukturalnych.

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycję przygotował i prowadził Paweł Sołtys.

Audycji "Bardzo Ważny Projekt" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godzinie 18.45. Zapraszamy.

(asz)

Polecane