Jerozolima: miasto, centrum świata, miejsce mityczne. Wystawa w Muzeum Narodowym od 11 kwietnia

Jerozolima to jedno z najważniejszych miejsc świata, punkt centralny, święte miasto trzech wielkich kultur: żydowskiej, chrześcijańskiej i muzułmańskiej. Miasto, któremu poświęcona jest najnowsza wystawa "Drogi do Jerozolimy" w warszawskim Muzeum Narodowym.

Jerozolima: miasto, centrum świata, miejsce mityczne. Wystawa w Muzeum Narodowym od 11 kwietnia

Rękopis Koranu, Azja Środkowa, XVIII w. - jeden z eksponatów wystawy "Drogi do Jerozolimy" w MNW

Foto: mat. prasowe/Muzeum Narodowe w Warszawie

Jerozolima jest pełna sprzeczności i paradoksów. To miasto zarówno wspólne, jak i podzielone, którego status od stuleci jest związany z duchowością i pobożnością wyznawców różnych religii, a zarazem z gwałtownymi politycznymi konfliktami, nierzadko motywowanymi religijnie.

Jerozolima: miasto realne i wyśnione

Jerozolima to miejsce całkowicie realne, stolica dzisiejszego państwa Izrael. Zarazem jest to miejsce mityczne, wyśnione, wyobrażone: metafizyczny cel pielgrzymek, fantazmat podróżników, eschatologiczny kres życiowych wędrówek pokoleń wiernych w zaświatach. Wedle religijnych tradycji to właśnie w Jerozolimie świat miał swój początek i tam któregoś (sądnego) dnia miałby mieć swój koniec.


Jerozolima: miasto poza czasem

- Wystawa jest pomyślana jako otwarta, wielokulturowa, wręcz mozaikowa przestrzeń wiedzy, refleksji, kontemplacji i dialogu, w której dzieła sztuki i rękodzieło dawnych epok spotykają się z pracami artystek i artystów współczesnych - zapowiada współkurator wystawy Marcin Romeyko-Hurko. - Zaprezentujemy dzieła sztuki i artefakty, które powstały w Jerozolimie, i szerzej, w Palestynie, jak również takie, które są wyrazem fascynacji i tęsknoty za tym terytorium, przywołują wspomnienia i symboliczne wyprawy - tłumaczy.

Jerozolima: spojrzenie z Warszawy

- Refleksję nad uniwersalną historią, odwiecznym mitem i skomplikowaną współczesnością Jerozolimy będziemy prowadzić z lokalnej perspektywy Warszawy. Tytuł ekspozycji odwołuje się do Jerozolimy jako celu wędrowania i pielgrzymowania, ale też do szczególnej lokalizacji, w której odbędzie się wystawa: gmachu głównego Muzeum Narodowego - wskazuje współkuratorka wystawy Aleksandra Sulikowska-Bełczowska. - Ta wystawa wyjaśni m.in., dlaczego ulica, przy której znajduje się Muzeum Narodowe w Warszawie, nosi nazwę Aleje Jerozolimskie - zapewnia.

Wystawa "Drogi do Jerozolimy" w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie dostępna od 11 kwietnia do 20 lipca 2025. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej MNW i w mediach społecznościowych.

 

***

Piotr Radecki/kor

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.