Czy grozi ci pracoholizm? Naukowcy opracowali pierwszy na świecie test
Pracoholizm to zaburzenie równowagi miedzy pracą i życiem osobistym. Coraz częściej pragnienie zawodowego sukcesu przeradza się w nałóg, a to zagraża zdrowiu czy nawet życiu uzależnionych. Zespół naukowców pod kierownictwem prof. Edyty Charzyńskiej opracował pierwszy na świecie test na pracoholizm. Na czym on polega, sprawdzaliśmy w audycji "Zapraszamy do Trójki".
Pracoholizm jest szczególnie groźny dla młodych pracujących
Foto: shutterstock
Pracoholizm to zjawisko, które można określić jako znak współczesnych czasów. Nadmierne poświęcanie się pracy kosztem życia osobistego właściwie stało się normą. Pełna dyspozycyjność i gotowość do wielogodzinnej pracy są wręcz wymogami stawianymi przez pracodawców. Nic więc dziwnego, że pracoholizm jest akceptowany i pomijany w aspekcie uzależnienia. Psychologowie są zgodni: to współczesna forma uzależnienia.
Pierwszy a świecie miarodajny test na pracoholizm
Zespół naukowców pod kierunkiem prof. Edyty Charzyńskiej z Uniwersytetu Śląskiego i prof. Bettiny Kubicek z Uniwersytetu w Graz w Austrii opracował pierwszy na świecie, miarodajny test na pracoholizm. - Test został opracowany na podstawie zbadania charakterystycznych cech uzależnienia, takie jak zmiana nastroju, konflikty, problemy czy tolerancja - mówiła w audycji "Zapraszamy do Trójki" prof. Charzyńska.
Nad opracowaniem testu pracowali naukowcy i naukowczynie z 85 państw. W każdym z tych państw sprawdzono, czy wyniki testu zgadają się z tymi, które wykonano stosując inne, bardziej zaawansowane narzędzia - wyjaśniła prof. Kubicek. Okazało się, że wyniki są miarodajne aż w 96 procentach.
Test opiera się na odpowiedzi na pięć pytań:
- Czy nie mogłeś przestać myśleć o pracy?
- Czy starałeś się zmniejszyć poczucie winy, lęku, bezradności lub depresji?
- Czy próbowałeś zmniejszyć ilość pracy i ci się nie udało?
- Czy zaniedbałeś inne rzeczy kosztem swojej pracy: rodzinę, przyjaciół, hobby, czas wolny?
- Czy kiedykolwiek pracowałeś tak dużo, że miało to negatywny wpływ na twoje zdrowie?
Pierwsze wyniki są alarmujące: w badanych krajach aż 1/5 pracujących ma skłonności do pracoholizmu.
Pracoholizm w Polsce
- W Polsce tych osób jest jeszcze więcej. Wszystko z powodu trudnej sytuacji materialnej pracujących lub obaw związanych z możliwością utratą pracy - tłumaczył uczestniczący w przygotowaniu testu prof. Paweł Atroszko z Uniwersytetu Gdańskiego.
Uzależnieni często przez długi czas nie zdają sobie sprawy ze swojego problemu. Zdecydowana większość (66,1%) pracujących zarobkowo i wykazujących symptomy uzależnienia od pracy przyznała, że bliskie im osoby twierdzą, że za dużo pracują i z tego powodu robią im wyrzuty oraz okazują niezadowolenie.
Pracoholizm zagraża szczególnie młodym pracującym
Pracoholizm oraz zagrożenie uzależnieniem od pracy dotyczy przede wszystkim młodszego pokolenia Polaków. Z badania CBOS wynika, że blisko jedną dziesiątą Polaków w wieku 15+ (9,1%) można zaliczyć do grupy tych, dla których uzależnienie od pracy stanowi rzeczywisty problem. W przypadku ponad dwóch trzecich (70,2%) istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia takiego problemu.
Pracoholizm bardziej grozi pracującym na własny rachunek
Samozatrudnienie sprzyja zagrożeniu pracoholizmem. Ponad 17 proc. właścicieli i współwłaścicieli firm ma rzeczywisty problem z uzależnieniem od pracy. Pełnienie funkcji kierowniczych, odpowiedzialność za pracę innych lub kierowanie projektami są czynnikami zwiększającymi podatność na uzależnienie. Badacze odnotowali wysoki odsetek zagrożonych uzależnieniem i mających rzeczywisty problem wśród kadry kierowniczej (80%) oraz specjalistów z wyższym wykształceniem (10,9%). Do grupy osób ponadprzeciętnie zagrożonych należą uczniowie i studenci (80%).
Niebezpieczne skutki pracoholizmu
Pracoholizm najczęściej jest rozpoznawany i diagnozowany dopiero wtedy, gdy osiągnie fazę krytyczną. Oznacza to, że uzależnienie jest już bardzo głębokie i powoduje całkowity braku kontroli nad wykonywaną pracą. Inne skutki pracoholizmu to:
- przemęczenie, długotrwałe uczucie wyczerpania fizycznego;
- podwyższony poziom ciśnienia krwi i ryzyko wystąpienia zawału serca, bóle w klatce piersiowej;
- uczucie niepokoju i wzmożona drażliwość (szczególnie w momentach, gdy niemożliwe jest wykonywanie obowiązków zawodowych);
- niski poziom zadowolenia z życia;
- zaburzenia snu (bezsenność);
- inne problemy zdrowotne (wrzody żołądka, zaburzona praca jelit, alergie, zaburzenia seksualne);
- wysoki poziom odczuwanego stresu w pracy i wypalenie zawodowe;
- zaburzenia psychiczne (np. depresja) i zaburzenia lękowe;
- niska samoocena;
- inne uzależnienia (np. od leków, narkotyków, alkoholu, Internetu, napoi energetycznych);
- osłabienie układu immunologicznego, podatność na choroby.