Gagarin – kosmiczny bohater z ziemskimi wadami
2011-04-13, 12:04 | aktualizacja 2011-04-13, 12:04
Miał podobno nadmierną słabość do alkoholu i pięknych kobiet. Dla świata pozostanie jednak legendą bez skazy. Pierwszym człowiekiem, który zobaczył kulę ziemską z zewnątrz. Wczoraj minęła 50 rocznica tego wydarzenia.
Posłuchaj
12 kwietnia 1961 roku na zawsze przeszedł do historii cywilizacji. Tego dnia człowiek po raz pierwszy pokonał barierę okołoziemskiej powłoki i znalazł się w przestrzeni kosmicznej. O takim sukcesie 50 lat temu nie marzyli nawet pisarze z nurtu science fiction. Stało się to jednak faktem.
Ojciec Jurija Gagarina był stolarzem, matka pracowała fizycznie w charakterze dojarki w kołchozie. On sam w wieku 27 lat poleciał w kosmos. Do swojej misji został staranie wybrany z grona najlepszych lotników ZSRR. Jak podkreśla Marek Jarosiński, autor książek z zakresu astronautyki, przy wyborze kosmicznego pilota brano pod uwagę dobry stan zdrowia i średni wzrost. Wymagano także raczej przeciętnej budowy ciała. Podstawowym kryterium był jednak brak strachu.
Na podstawie tajnego postanowienia Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii ZSRR do pierwszej serii radzieckich lotów kosmicznych wytypowano 20 oficerów lotnictwa. Wszyscy kandydaci tworzący tajną grupę pod kryptonimem Kolektyw X zaczęli szkolenie w 1960 roku. Wkrótce wyodrębniono 6 lotników, którzy stworzyli grono bezpośredniego przygotowania.
Rankiem 5 kwietnia 1961 roku 6 kandydatów wystartowało z Moskwy do kazaskiego Bajkonuru. Już na kosmodromie można było zauważyć, że z tej grupy najbardziej faworyzowaną osobą jest właśnie Gagarin. To do jego budowy ciała przystosowano fotel pilota w statku Wostok. Ostateczny wybór padł więc na niego.
Radziecka propaganda zawsze przedstawiała swoich młodych astronautów jako chodzące ideały, tymczasem w 1995 roku jedna z rosyjskich gazet zamieściła kontrowersyjne fragmenty pamiętników generała Kamanina, szkolącego kosmonautów. Pisał, że Jurij Gagarin miał skłonności do przechylania kieliszka i uwodzenia kobiet. Podobno dzięki popularności, ku utrapieniu swojej żony, odnosił w tej dziedzinie duże sukcesy.
Zainteresowaniu płci pięknej trudno było się jednak dziwić. Astronauta został światową gwiazdą. Po powrocie z okołoziemskiego rejsu odwiedził wiele krajów na wszystkich kontynentach. Wszędzie, gdzie się pojawiał witały go tłumy.
Aby wysłuchać całego reportażu wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
Reportaż "Gagarin 50 lat później" przygotowała Ewelina Karpacz-Oboładze.
Reportaży można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 18.15. Zapraszamy.
Naszych reportaży mogą Państwo również słuchać na stronie internetowej Studia Reportażu i Dokumentu.
Zapraszamy też na naszą stronę na Facebooku!
(dmc)