"Pozwiemy rząd za zmiany w systemie emerytalnym"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Pozwiemy rząd za zmiany w systemie emerytalnym"
Ekonomista profesor Krzysztof RybińskiFoto: źr. Polskie Radio

Prof. Krzysztof Rybiński, ekonomista: Jestem w stanie udowodnić, dlaczego zmieniona ustawa emerytalna tworzy w ZUS taki sam mechanizm, jaki tworzył Lech Grobelny.

Posłuchaj

Puls Trójki 12 kwietnia
+
Dodaj do playlisty
+

- Polska starzeje się najszybciej w Europie i rząd dobrze wie, że nie będzie w stanie wypłacić odsetek, które obiecał, a na tym polegał mechanizm, jaki był w Kasie Grobelnego  – powiedział prof. Krzysztof Rybiński.

Jeszcze zanim prezydent podpisał ustawę emerytalną ekonomista zapowiadał zbiorowy pozew przeciwko rządowi za wprowadzone w OFE zmiany. – Od kilku dni działa strona, na której zbieramy podpisy osób, które chcą dołączyć do pozwu. Odszkodowania będzie można dochodzić jeśli Trybunał Konstytucyjny orzeknie, iż ta ustawa jest niezgodna z konstytucją – powiedział.

Zdaniem gościa "Pulsu Trójki" już sam pośpiech w przygotowaniu i wprowadzaniu nowej ustawy w życie łamie konstytucję. - Nie chodziło o to, żeby emerytyry były wyższe, to jest tylko manipulacja opinią publiczną, żeby przekonac ludzi, że to była nieunikniona i potrzebna decyzja, ale o to, by ograniczyć wzrastanie długu publicznego - wyjaśnił.

Dodał, że osoby, które są ubezpieczone w II filarze, czyli 15,3 miliona ludzi straciło na decyzji rządu.

Zdaniem prof. Krzysztofa Rybińskiego z prawdopodobieństwem bliskim stu procent można stwierdzić, że dotychczasowy system daje wyższe emerytury niż to, co proponuje rząd. – Proces starzenia się społeczeństwa spowoduje, że tak zwana stopa zastąpienia, czyli procent ostatniego wynagrodzenia, który dziś wynosi ponad 50 proc., spadnie w okolice trzydziestu, a propozycja rządu jeszcze to obniża – wyjaśnił.

Ekonomista stwierdził, że w uzasadnieniu do ustawy emerytalnej dokonano istotnych intelektualnych nadużyć. - Założono parametry, które nie pasują do tego jak w historii wyglądały stopy zwrotu z aktywów finansowych. Rząd po prostu manipulował danymi - dodał.

Aby usłyszeć, jakie alternatywne propozycje naprawy systemu emerytalnego ma prof. Krzysztof Rybiński, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Puls Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku o 17.45. Zapraszamy.

(asz)

Polecane