Efterklang w Trójce. Urodzinowy koncert w Studiu im. Osieckiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Efterklang w Trójce. Urodzinowy koncert w Studiu im. Osieckiej
Zapraszamy do spędzenia niedzielnego wieczoru przy koncercie zespołu Efterklang.Foto: Krzysztof Świeżak/Polskie Radio

63. urodziny radiowej Trójki rozpoczynamy nie 1 kwietnia, ale już kilka dni wcześniej. Ich częścią jest koncert zespołu Efterklang w Studiu im. Agnieszki Osieckiej. 


"Doświadczam dojrzałości w zrozumieniu i ciążeniu bardziej niż kiedykolwiek w kierunku tego, co wydaje się ważne" - mówi Rasmus Stolberg. I kontynuuje: "Pod koniec procesu tworzenia albumu rozmawialiśmy o przynależności w odniesieniu do podróży Rune, o tym, jak nie odnajdywał już tego uczucia w kościele. Rozmawialiśmy o tym, jak poczucie przynależności Caspera jest związane z czymś nomadycznym. I o tym, jak Mads i ja kojarzymy to z naszymi rodzinami".

"Odnajdywanie siebie i siebie nawzajem w sytuacjach, w których nie należymy nigdzie ani do nikogo. A jednocześnie bycie w tym razem", jak to ujął Casper Clausen.

Z takiej pozycji możemy dać wszystko każdemu.

Duńskie trio Efterklang jest otwartą rodziną z miejscem na nowe pomysły, radykalne zmiany i różnych współpracowników. To zespół w ciągłym ruchu.

Na albumie "Altid Sammen" eksplorował ludzką społeczność. Na "Windflowers" badał relacje między ludźmi a naturą. A "Things We Have in Common" opowiada o zbiorowej duchowości i przynależności do wspólnoty. To muzyka otwarta na tęskniące dusze i cierpiące istoty. Z możliwością zarówno oświecenia, jak i ulgi. Brzmienie dawania, otrzymywania i akceptowania tego, że wszystko się zmienia.

Źródło: Efterklang/YouTube

W otwartej społeczności, jaką stał się Efterklang, jest trzech stałych członków: Mads Brauer, Casper Clausen i Rasmus Stolberg. Pianista i kompozytor Rune Mølgaard opuścił Efterklang po wydaniu albumu "Parades" w 2007 roku, ale od tego czasu krążył wokół zespołu w różnym stopniu. Na nowym albumie współkomponował siedem z dziewięciu utworów.

Do nagrań dołączyło także wielu innych muzyków. Fiński perkusista Tatu Rönkkö, wenezuelski gitarzysta Hector Tosta oraz gwatemalska wiolonczelistka i wokalistka Mabe Fratti stali się głównymi współpracownikami. Włoski, wielokrotnie nagradzany mikser Francesco Donadello również pozostawił znaczący ślad, podobnie jak South Denmark Girls' Choir, który śpiewa w "Animated Heart" i "To A New Day". Donadello i chór przyczynili się również do powstania albumu "Piramida".

W tym roku mija 20 lat od debiutu Efterklang z albumem "Tripper". Wczesne lata charakteryzowały się ekstremalną wizją i radykalnym brakiem kompromisów. Po wydaniu w 2007 roku drugiego ambitnego albumu "Parades" nastąpił intensywny i twórczo otwarty okres z dwoma kolejnymi albumami, współpracą z orkiestrą symfoniczną, filmami dokumentalnymi i ponad 500 koncertami na całym świecie, aż do "The Last Concert" w 2014 roku.

Źródło: Efterklang/YouTube

Duch przygody jest wciąż żywy. W 2023 roku Efterklang udał się do Macedonii Północnej, aby w ciągu zaledwie jednego tygodnia zebrać zespół lokalnych muzyków na koncert, wykonany przed dzikim architektonicznie Pomnikiem Wolności - i uwieczniony w filmie dokumentalnym Andreasa Johnsena "Efterklang: The Makedonium Band".

Zobacz także:

***

Na koncert zaprosiliśmy w niedzielę (30 marca) o godz. 19.05.

Michalina Bieńko/qch/k

Polecane