Obowiązek meldunkowy: jest czy go nie ma? Większość Polaków będzie zaskoczona

Większość Polaków jest przekonana, że obowiązek meldunkowy został w naszym kraju zniesiony. Tymczasem prawda jest zupełnie inna…

Obowiązek meldunkowy: jest czy go nie ma? Większość Polaków będzie zaskoczona

W dowodzie osobistym nie ma adresu zamieszkania

Foto: Shutterstock/Andrzej Rostek

Obowiązek meldunkowy to obowiązek zgłoszenia nowego miejsca pobytu, jeżeli planuje się tam przebywać dłużej niż trzy miesiące. Na zgłoszenie nowego miejsca pobytu ma się 30 dni.


Obowiązek meldunkowy w Polsce: jest czy go nie ma? (Zapraszamy do Trójki)
3:02
+
Dodaj do playlisty
+

 

Kto wymaga? Oświata i ZDM

Okazuje się, że jest wiele przypadków, kiedy obowiązek meldunkowy jest wymagany: np. dotyczy to żłobka, przedszkola, szkoły czy… Zarządu Dróg Miejskich. W pierwszych przypadkach chodzi o rejonizację dzieci, a w ostatnim - o ulgi związane np. z parkowaniem samochodu. - Jako mieszkanka mogłam korzystać ze zniżki, czyli płacić 100 złotych rocznie za parkowanie na mojej ulicy, ale musiałam być przynajmniej tymczasowo zameldowana - mówi Magdalena Cierkosz, mieszkanka Wrocławia.

Przeczytaj także:


Miało nie być, ale… jest

Jak widać, obowiązek meldunkowy ma się doskonale. Skąd więc wzięło się przekonanie o jego braku?

- Być może dlatego, że był przygotowany kiedyś projekt ustawy, która zakładała likwidację obowiązku meldunkowego, jednak później się z tego wycofano i ten zapis usunięto - tłumaczy Agnieszka Sztor, szefowa Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Lesznie. - Być może powodem jest również fakt, że w dowodzie osobistym nie ma adresu zamieszkania. Wielokrotnie spotykam się z argumentem "nie mam adresu w dowodzie, więc obowiązku meldunkowego nie ma" - opowiada.

Brak sankcji, brak meldunku

Powód może być jeszcze jeden: - W myśl nowelizacji z 2013 roku z Kodeksu Wykroczeń wykreślono karę grzywny za brak meldunku. Więc za niedopełnienie tego obowiązku nie grozi nam żadna sankcja. Co nie zmienia faktu, że powinniśmy go spełnić - tłumaczy Jowanka Jakubek-Lalik z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

A samo zameldowanie się nie jest trudne, gdyż w dobie cyfryzacji urzędów zajmie to góra pół godziny. O ile, oczywiście, ma się wszystkie potrzebne dokumenty.

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: 
Robert Grzędowski
Autor materiału reporterskiego: 
Kuba Witkowski
Data emisji:
20.03.2025
Godzina emisji:
7.39

pr/kor

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.