"Ptaki Polski": gdzie muzyka improwizowana spotyka się ze śpiewem ptaków

Improwizująca grupa muzyków wchodzi w dialog z głosami ptaków – co z tego może wyniknąć? Niezwykła płyta pod wymownym tytułem "Ptaki Polski".

"Ptaki Polski": gdzie muzyka improwizowana spotyka się ze śpiewem ptaków

Żuraw szary jest bohaterem pierwszego utworu na płycie "Ptaki Polski"

Foto: Shutterstock/grusgrus444

"Ptaki Polski" to projekt, którego główną ideą było stworzenie przestrzeni do spotkań ludzi z różnych środowisk: muzycznego, naukowego, teatralnego, filmowego oraz sztuk plastycznych. To opowieść o naturze, o tym, co nas otacza, a czego często nie zauważamy lub o czym zapominamy. To historia o wybranych gatunkach ptaków żyjących w Polsce: ich zwyczajach, zachowaniach, ale przede wszystkim o dźwiękach, którymi się komunikują.


"Ptaki Polski" - niezwykły projekt muzyczno-ornitologiczny (Terra Kultura/Trójka)
25:55
+
Dodaj do playlisty
+

 

Kontynuacja wywrócona do góry nogami

Spiritus movens projektu "Ptaki Polski" jest muzyk i kompozytor Michał Szturomski.

- Kilka lat temu wydałem płytę, która się nazywała "Sowy Polski - Podział gatunkowy": mój autorski projekt prezentujący wszystkie gatunki sów, które żyją w Polsce. I w pewnym sensie "Ptaki Polski" to kontynuacja tamtych działań. Chociaż jest wywrócona do góry nogami, ponieważ tamten projekt był czysto producencko-elektroniczny, tutaj są ludzie i jest ich dość dużo - opowiada o inspiracjach i kulisach powstania albumu. - To takie spotkanie muzyków, instrumentalistów z naukowczynią Olą Maj, która przygotowała cały ten materiał od strony fachowej, ornitologicznej. Jest też Jędrzej Guzik, który przygotował wszystkie grafiki, które są na fizycznym wydaniu płyty - wylicza.


Interdyscyplinarne spotkanie ponad podziałami

- To takie spotkanie ponad podziałami, interdyscyplinarny projekt, który miał nas zainspirować do tworzenia czegoś fajnego, co się wymyka ogólnym ramom, kiedy myślimy o muzyce, nauce, przyrodzie, o tym, co nas otacza - wskazuje artysta. - Bez ptaków nie ma muzyki. Ta interdyscyplinarność wynika z tego, że to naukowe podejście chcemy przekazać w trochę bardziej przystępny sposób, a z drugiej strony zaszczepić miłość do ptaków - dodaje weterynarka Aleksandra Kornelia Maj, autorka tekstów czytanych przez Filipa Kosiora.

Przeczytaj także:


Żuraw szary - ptak z zaświatów

Muzyka na płycie jest inspirowana brzmieniem ptasich głosów. Opowieść została podzielona na części, każda kompozycja reprezentuje inny gatunek. Improwizujący muzycy wchodzą z odgłosami ptaków w żywy dialog, a tematy muzyczne bezpośrednio wynikają z tego, jaki rodzaj dźwięku wydaje z siebie dany gatunek.

Na płycie jest 10 utworów, a bohaterem pierwszego z nich jest żuraw szary. Piękne zdjęcie lecących żurawi znajduje się na okładce albumu. - Powiedziałabym, że żuraw szary to ptak z zaświatów (…) ten głos jest po prostu nieziemski. Kiedy ktoś pierwszy raz słyszy głos żurawia, to najczęściej zastanawia się: "co to jest, co to za kosmiczny dźwięk?" I to jest żuraw - mówi Aleksandra Maj. - Jeszcze jeden cel, który przyświecał mi w tym projekcie, to żeby uczulić ludzi na drastycznie kurczące się środowisko naturalne niektórych naszych bohaterów. Żuraw to przede wszystkim rzeki, mokradła, a tego w naszym kraju jest coraz mniej. Więc chrońmy je - apeluje.

 

***

Tytuł audycji: Terra Kultura
Autorka: 
Agnieszka Obszańska
Goście:
Michał Szturomski (muzyk, kompozytor), Aleksandra Maj (weterynarka)
Data emisji: 7.03.2025
Godzina emisji:
14.11

pr/kor

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.