Pies sposobem na pokonanie strachu przed dentystą
Na zachodzie jest to stosunkowo popularna praktyka, w Polsce zaczyna dopiero raczkować. Niektóre gabinety lekarskie czy lokale usługowe, w których wizyta może stresować, decydują się na zatrudnianie na stałe psich terapeutów. Głaskanie psa podczas wizyty u dentysty może być świetnym sposobem na radzenie sobie ze stresem.
Pies w gabinecie stomatologicznym może sprawić, że wizyta będzie nieco przyjemniejsza
Foto: shutterstock / sergey kolesnikov
Większość ludzi nie lubi wizyt u dentysty. Powodują one stres, który może dodatkowo potęgować uczucie dyskomfortu, a nawet zwiększać odczuwanie bólu. Czy jest jakiś sposób na sprawienie, by taka wizyta była nieco przyjemniejsza? Sposobem może być obecność psa terapeuty w gabinecie stomatologicznym.
Pies sposobem na polubienie dentysty
Jak się okazuje, obecność u dentysty psa terapeuty może wpływać na redukcję stresu, a nawet bólu. Nic więc dziwnego, że coraz częściej możemy spotkać się właśnie z tym sposobem dogoterapii.
- Jeśli w gabinecie dentystycznym jest pies, który leży sobie spokojnie, może do nas podejść, a my możemy go pogłaskać, to nasz stres staje się o wiele mniejszy - twierdzi Aneta Awtoniuk, behawiorystka zwierząt. - Każdy prawidłowy kontakt pacjenta ze zwierzęciem wpływa na obniżenie poziomu stresu. Jeśli pies jest spokojny, to i my stajemy się spokojniejsi. Ciało psa jest cieplejsze od ciała człowieka. Mamy taki żywy, puchaty termofor, który nie tylko rozluźnia nasza spięte mięśnie, ale przede wszystkim łagodzi nasze serce - dodaje.
Przeczytaj także:
- Wiadomości SMS i głosówki wypierają rozmowy telefoniczne
- Muzyka poprawia wydajność w pracy? Tak twierdzą naukowcy z USA
- Smartfony niszczą wzrok dzieci. Jak chronić ich oczy?
- To jest wartość dodana w mojej pracy. Tym bardziej że pracuję zarówno z dorosłymi, jak i z dziećmi - dodaje Łukasz Kaczmarek, fizjoterapeuta stomatologiczny. - Pies bardzo zmienia charakter wizyty. Już sama jego obecność w gabinecie, nawet bez specjalnej interakcji, potrafi naprawdę pomóc. Pies na przykład skupia na sobie uwagę dziecka, które ma problemy z nadruchliwością. Wtedy ja mogę coś zrobić w obrębie jamy ustnej - dodaje.
Pies, aby zostać takim terapeutą w gabinecie stomatologicznym, musi przejść specjalne szkolenie i przyzwyczaić się do środowiska swojej pracy. Potencjał dogoterapii dostrzegają nie tylko gabinety dentystyczne czy szpitale, ale także lotniska. Na lotnisku w Krakowie na stałe pracuje pies, który jest wsparciem emocjonalnym dla podróżnych bojących się latać samolotem.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autorka materiału reporterskiego: Karolina Gonet
Data emisji: 4.03.2025
Godzina emisji: 7.16
dm/kor