Poznajemy kulturę rumuńską - kino, teatr, literaturę i sztukę
Ovidiu Dajbog-Miron, dyrektor Rumuńskiego Instytutu Kultury, zapowiedział najważniejsze wydarzenia, które odbędą się w Polsce i w Rumunii w ramach bilateralnego Sezonu Kulturalnego Rumunia-Polska / Polska-Rumunia 2024/25. Co warto zobaczyć i czego nie można przegapić?
Dyrektor Rumuńskiego Instytutu Kultury Ovidiu Dajbog-Miron
Foto: PAP / Jakub Kaczmarczyk
Nowy tydzień w audycji "Tu Myśliwiecka 3/5/7" rozpoczęliśmy od rozmowy o kulturze rumuńskiej. Gościem Michała Nogasia był Ovidiu Dajbog-Miron, od lipca 2022 dyrektor Rumuńskiego Instytutu Kultury w Warszawie.
Ovidiu Dajbog-Miron jest z wykształcenia filologiem, managerem kultury oraz tłumaczem przysięgłym. Poza ojczystym rumuńskim posługuje się też pięcioma innymi językami obcymi: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim oraz polskim.
Trwa Sezon Kulturalny Rumunia-Polska/Polska-Rumunia 2024/25
- Dziś świętujemy Dzień Solidarności Rumuńsko-Polskiej. Ta data upamiętnia dzień 3 marca 1921 roku, kiedy to podpisano konwencję defensywną na wypadek inwazji ze wschodu - mówi Ovidiu Dajbog-Miron. - Sezon Kulturalny Rumunia-Polska/Polska-Rumunia 2024/25 to głęboka współpraca kulturalna między naszymi krajami. Sezon rozpoczęliśmy w ubiegłym roku: w czerwcu w Rumunii i w lipcu w Polsce. Sezon potrwa do listopada tego roku.
- Chcemy dotrzeć do jak najszerszej publiczności w Polsce, żeby poszerzyć wiedzę Polaków o Rumunii, także wiedzę o naszych wspólnych relacjach. Przygotowaliśmy szereg wydarzeń i wystaw. Już 7 marca w Krakowie otwarcie wystawy rumuńskiej sztuki XX wieku "Śmiejąc się jednym, płacząc drugim okiem". To historia Rumunii w sztuce wizualnej. Będą także oczywiście polskie wydarzenia kulturalne w Rumunii. Sezon ma stworzyć więzy między polskimi i rumuńskimi twórcami - dodaje.
Ponadto w audycji:
- Rekomendacja autora: album "Przerwa na światło. Fotografie polskich podróżników i badaczy", który warto mieć na radarze.
- Trójka na życzenie: przegląd najciekawszych i najnowszych podcastów Trójki.
- Cykl "PrzySłowie": powiedzenie "płakać jak bóbr". Mateusz Adamczyk wyjaśni, skąd się ono wzięło i czy rzeczywiście bobry są aż tak emocjonalne.
- "Przystanek Świat": cyberprzestępczość na rekordową skalę. Ewa Mierzejewska o spektakularnym ataku hakerów z Korei Północnej, którzy ukradli 1,5 miliarda dolarów w kryptowalucie. Jak te pieniądze mogą finansować program nuklearny reżimu w Pjongjangu.
- Piosenki dnia: Terno Rei - "Nada Igual".
- Płyta tygodnia: The Limiñanas - "Faded".
Przeczytaj także
- Tadeusz Kabicz: zagrożenia i niepokoje, które opisał Witkacy, są bardzo aktualne
- Tomasz Szymański, kanał "Solo Show": problemem jest znalezienie odpowiedniego języka
- Wzrosty i powroty. Teatr Telewizji ma się coraz lepiej - mówi Michał Kotański
***
Tytuł audycji: Tu Myśliwiecka 3/5/7
Prowadzi: Michał Nogaś
Gość: Ovidiu Miron (Rumuński Instytut Kultury)
Data emisji: 3.03.2025
Godzina emisji: 13.36
dm/kor