Amor Towles, mistrz amerykańskich opowieści

W tej książce Nowy Jork i Los Angeles przeglądają się w sobie niczym w lustrze. Towles świetnie pokazuje ambicje i lęki mieszkańców tętniących życiem miast. Udowadnia też, że wczesny i późny kapitalizm niczym się od siebie nie różnią – władza, wyzysk, blichtr, upokorzenie to pojęcia i mechanizmy, których nie ima się czas.

Amor Towles, mistrz amerykańskich opowieści

Amor Towles był gościem kolejnego wydania "Wszystkich Książek Świata".

Foto: Wydawnictwo Znak Literanova

- Kiedy ukazywała się w Polsce jego poprzednia książka, powieść "Lincoln Highway" (tł. Anna Gralak), Amor Towles mówił Michałowi Nogasiowi w wywiadzie: "Piszę, odkąd pamiętam. To sens mojego życia".


Amor Towles, mistrz amerykańskich opowieści (Wszystkie Książki Świata/Trójka)
53:51
+
Dodaj do playlisty
+

 

Teraz, w przekładzie Aleksandry Kamińskiej, dostajemy najnowsze dzieło Amerykanina, czyli "Stolik dla dwojga". Ten pisarz ma na swoim koncie, poza wspomnianą już "Lincoln Highway", jeszcze dwie inne powieści - "Dobre wychowanie" oraz "Dżentelmena w Moskwie" (na podstawie której powstał serial z Ewanem McGregorem w roli głównej). W sumie niewiele, bo Towles, rocznik 1964, zadebiutował późno - dopiero w 2011 roku. Wcześniej, przez dwie dekady, pracował w Nowym Jorku jako doradca inwestycyjny.

Niektóre amerykańskie gazety pisały, że "Stolik dla dwojga" to być może najlepsza z jego dotychczasowych książek. Jedno jest pewne - Towles jest w naprawdę bardzo dobrej formie. I oferuje czytelniczkom oraz czytelnikom… zbiór opowiadań, a w zasadzie 6 opowiadań i jedną nowelę, której długość równa się tymże sześciu wspomnianym krótkim historiom.

Akcja wszystkich zaprezentowanych historii rozrzucona jest między dwa brzegi Stanów Zjednoczonych. Pierwsze notatki Michała Nogasia po lekturze? "W tej książce Nowy Jork i Los Angeles przeglądają się w sobie niczym w lustrze. Towles świetnie pokazuje ambicje i lęki mieszkańców tętniących życiem miast. Udowadnia też, że wczesny i późny kapitalizm niczym się od siebie nie różnią – władza, wyzysk, blichtr, upokorzenie to pojęcia i mechanizmy, których nie ima się czas. Ten zbiór to udany miks gatunków – od Hollywood noir po zaangażowaną i poruszającą opowieść o ludziach, którzy szukają szczęścia na amerykańskiej ziemi".

Przeczytaj także:

Kim są bohaterki i bohaterowie Towlesa? W noweli "Eve w Hollywood" wraca do jednej z postaci z "Dobrego wychowania". W nowojorskiej części zbioru przedstawia choćby fałszerza autografów znanych pisarzy, starszego mężczyznę, który wymyka się w domu, by – w rytm muzyki disco – jeździć na wrotkach po Central Parku, emigranta, który i w Moskwie, i w Ameryce specjalizuje się w... staniu w kolejkach.

Jak powstawał "Stolik dla dwojga"? Skąd potrzeba wydania krótszych historii? Gdzie szuka swoich bohaterów? I co, jego zdaniem, dzieje się teraz w Stanach Zjednoczonych? Na te i inne pytania Amor Towles odpowiedział w audycji "Wszystkie książki świata".

Nową książkę Amora Towlesa opublikowało wydawnictwo Znak Literanova.

***

Tytuł audycji: Wszystkie Książki Świata
Prowadzi: Michał Nogaś
Gościni: Amor Towles (pisarz, autor książki "Stolik dla dwojga"
Data emisji: 2.03.2025
Godzina emisji: 20.05

qch/kor

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.